Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Przybywa bezrobotnych

23.02.2016 00:00 red

Na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia dla miasta Rybnika wyniosła 6,9 %, a dla powiatu rybnickiego 10,4 %. Bardzo dobrego wyniku nie udało się utrzymać na początku roku bieżącego. Okazuje się bowiem, że w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku znajduje się obecnie o kilkaset osób więcej, niż jeszcze niespełna dwa miesiące temu.

Jest praca, ale nie dla wszystkich

Dane statystyczne pokazują, że na koniec stycznia w rejestrze PUP Rybnik pozostawało 5936 osób, z tego 4078 mieszkańców miasta i 1858 powiatu. To o 349 więcej, niż na koniec grudnia ubiegłego roku. Problem bezrobocia dotyczy głównie kobiet, które stanowią obecnie 62 % klientów PUP. – Osoby, które mają największy problem z wejściem lub powrotem na rynek pracy to przede wszystkim ludzie młodzi, do 30. roku życia, a także osoby po 50. roku życia i długotrwale bezrobotni. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, najliczniejszą grupę stanowią absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych – 32 %. Osoby, które ukończyły szkoły na poziomie średnim to 28 % ogółu a posiadający wykształcenie zawodowe – 27 %. Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym stanowią zaś 13 % ogółu – wylicza Małgorzata Tlołka, zastępca dyrektora PUP w Rybniku. – Aktualnie najwięcej ofert pracy wpływa dla kierowców różnych kategorii, dla sprzedawców, przedstawicieli handlowych, kucharzy, kelnerów, fryzjerów i księgowych. To właśnie wymienionym specjalistom najłatwiej znaleźć pracę. Najtrudniej jest osobom, które nie mają zawodu, które z różnych względów zakończyły edukację na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym – tłumaczy wicedyrektor PUP.

Nowość dla pracodawców

Od stycznia bieżącego roku, PUP realizuje nowy instrument aktywizacji zawodowej osób do 30. roku życia, który umożliwia refundację pracodawcy przez okres 12 miesięcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych. – Pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres 24 miesięcy – wyjaśnia Małgorzata Tlołka i zachęca do korzystania także z innych form pomocy. – Jest początek roku, więc posiadamy środki finansowe, dzięki czemu realizujemy wszystkie formy aktywizacji osób bezrobotnych, które określa obowiązująca nas ustawa – informuje zastępca dyrektora.

Będzie się działo

Działalność PUP to również organizacja różnego rodzaju wydarzeń, mających pomóc osobom bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia oraz pracodawcom w pozyskaniu odpowiednich kandydatów. – W dniach 4-8 kwietnia, wspólnie z Urzędem Miasta oraz takimi organizacjami jak Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Izba Rzemieślnicza, Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, a także z Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, włączamy się w zaplanowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej Ogólnoeuropejskie Dni Pracodawcy. Urząd oraz wymienieni partnerzy planują szereg wydarzeń skierowanych do obecnych i przyszłych pracodawców. Jesteśmy na etapie ustalania programu tego przedsięwzięcia i w najbliższym czasie z pewnością będziemy promować te wydarzenia w lokalnych mediach – mówi Małgorzata Tlołka. Wiadomo już, że w ramach Dni Pracodawcy odbędą się między innymi kolejne targi pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy (6 kwietnia w „Okrąglaku”). PUP kontynuuje również jarmarki ofert pracy (ostatni dzień roboczy miesiąca, siedziba PUP) oraz objazdowe jarmarki ofert pracy w gminach powiatu rybnickiego. W Jejkowicach i Świerklanach odbędą się one 31 marca, zaś w gminie Gaszowice 29 kwietnia.

(kp)

  • Numer: 8 (485)
  • Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę