Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Nowoczesność szansą dla pacjentów

26.01.2016 00:00 red

ZDANIEM ESPERTA – Dr n. med. Przemysław Pencak ze Śląskiego Centrum Medycyny Inwazyjnej w Nieborowicach tłumaczy na czym polega embolizacja.

Embolizacja, w szerokim pojęciu, to zabieg polegający na zamknięciu naczynia krwionośnego – tętnicy, a tym samym odcięciu dopływu krwi – co powoduję niedokrwienie i niedotlenienie tkanek, a w końcu ich zawał i martwicę. W zdrowej tkance ma to złe lub nawet tragiczne następstwa, czego przykładem jest zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Jednak zjawisko to możemy paradoksalnie wykorzystać do leczenia – zamykając naczynia doprowadzające krew do złośliwych guzów nowotworowych, które również po embolizacji ulegają martwicy – obumierają, zmniejszając swoje rozmiary lub niekiedy całkowicie znikają.

Mało przeciwwskazań

Embolizację wykonuje się za pomocą mikrocząsteczek – wpuszczanych za pomocą specjalnych cewników naczyniowych do tętnic guza. Dodatkowo cząsteczki te są nasycone lekami przeciwnowotworowymi tzn. chemioterapeutykami, które również działają na zmiany nowotworowe zabijając ich komórki. Takie skojarzone leczenie nazywamy chemoembolizacją, która ma zastosowanie głównie w leczeniu raka pierwotnego i zmian przerzutowych – np. raka jelita grubego, czy tych zlokalizowanych w wątrobie. Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, którzy są zdyskwalifikowani z leczenia chirurgicznego z powodu nieoperacyjności zmiany nowotworowej lub z powodu przeciwskazań do operacji, które ją uniemożliwiają lub czynią zbyt ryzykowną. Można ją również stosować u pacjentów, u których zawiodła chemioterapia. Ponieważ zabieg chemoelbolizacji nie wymaga znieczulenia ogólnego – ma nieliczne przeciwskazania. Są nimi ciężka niewydolność wątroby, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi i uczulenie na środki kontrastowe takie jak używane przy tomografii komputerowej. Przed zabiegiem należy wykonać także tomografię komputerową w celu wyjściowej oceny wymiarów zmiany i określenia jej unaczynienia.

Obumieranie guza

Zabieg jest wykonywany w pracowni radiologii zabiegowej przy wykorzystaniu specjalnego aparatu rentgenowskiego – angiografu. Odpowiednio wyszkolony lekarz, przy współpracy zespołu pracowni czyli pielęgniarki i technika elektroradiologii, po znieczuleniu miejscowym nakłuwa tętnicę w pachwinie i za pomocą specjalnych prowadników i mikrocewników, pod kontrolą promieni RTG, dostaje się do tętnicy odżywiającej guz i wypełnia go mikrocząsteczkami z lekiem, co powoduje obumieranie guza. Zabieg trwa od 40 minut do 2 godzin i jest wykonywany w pozycji leżącej. Pobyt pacjenta w szpitalu zazwyczaj nie przekracza 24 godzin. Chemoembolizacja jest najczęściej dobrze tolerowana przez pacjentów i można ją powtarzać. Dawka chemioterapeutyku jest niewielka i podana wprost do guza przez co objawy uboczne tzw. ,,chemii’’ są minimalne lub nie występują wcale.

Szansa dla pacjentów

Leczenie raka to tylko jedna odmiana zabiegu embolizacji. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się na świecie zabieg embolizacji gruczołu krokowego w przypadku przerostu łagodnego, który powoduje znaczne dolegliwości w zakresie dolnych dróg moczowych – takie jak bardzo częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy), czy nawet zatrzymanie moczu z koniecznością założenia cewnika do pęcherza moczowego. Zabieg może być szansą dla pacjentów, którzy nie reagują na leki i którzy nie mogą być operowani lub nie chcą poddać się operacji z powodu możliwych powikłań. Zasada działania zabiegu i sposób wykonania jest podobny do leczenia nowotworów wątroby – z tą różnicą, że mikrocząsteczki podawane są do tętnic prostaty, co powoduje jej niedokrwienie, a w konsekwencji zmniejszenie wymiarów i ustąpienie dolegliwości. Zabieg jest zazwyczaj doskonale tolerowany przez pacjentów i przynosi bardzo dobre efekty.

Większa skuteczność

Innymi wykonywanymi zabiegami są embolizacja żylaków powrózka nasiennego oraz embolizacja mięśniaków macicy, a także embolizacja żyły jajnikowej przy zespole biernego przekrwienia miednicy małej. Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej w Nieborowicach posiada wysokiej klasy pracownię radiologii zabiegowej, a wykwalifikowany i odpowiednio wyszkolony (także za granicą) personel, gwarantuje odpowiednią i staranną realizację procedur embolizacyjnych na najwyższym poziomie. W zespole zabiegowym znajdują się współpracujący ze sobą specjaliści radiolog zabiegowy i chirurg naczyniowy, a interdyscyplinarne podejście dodatkowo zwiększa skuteczności i bezpieczeństwo zabiegów.

  • Numer: 4 (481)
  • Data wydania: 26.01.16
Czytaj e-gazetę