Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Nowe wydawnictwa rybnickiego muzeum

19.01.2016 00:00 red

„Wyznania religijne w Rybniku i powiecie rybnickim w XIX i XX w.” oraz „Jakle, kiecki i zopaski. Strój ludowy ziemi rybnickiej”. To tytuły dwóch najnowszych publikacji wydanych przez muzeum w Rybniku.

Obydwa wydawnictwa to kontynuacja tzw. „Zeszytów rybnickich”, które co jakiś czas powstają w rybnickim muzeum. Najnowsze opatrzone są numerami 22 i 23. – Te ostatnie publikacje bardzo się od siebie różnią. „Wyznania religijne w Rybniku i powiecie rybnickim w XIX i XX w.” to w zasadzie zapis konferencji, która jakiś czas temu odbyła się w naszym muzeum i była organizowana przy udziale katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i grona historyków, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Publikacja jest ciekawa, bo pokazuje kwestie wiary z bardzo różnych punktów. Są teksty dotyczące największej gminy wyznaniowej, czyli kościoła rzymsko-katolickiego, ale mamy również takie, dotyczące na przykład rybnickich rabinów, czy teksty o sprawach kościołów reformowanych. Co warte podkreślenia, książka nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wątków dotyczących stricte miasta Rybnika, ale całego powiatu rybnickiego z granicami sprzed II wojny światowej.

Teksty dotykają zatem tematów związanych z okolicami Gorzyc, Mszany, czy Wodzisławia Śląskiego – opisuje Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Nakład został podzielony pomiędzy muzeum a Instytutem Pamięci Narodowej, zaś na rynku znajduje się około 150 egzemplarzy. W razie wyczerpania się zapasów, planowany jest dodruk. Cena w rybnickim muzeum to 30 złotych za sztukę. Publikacja dostępna jest również w księgarniach. Druga nowość zatytułowana jest „Jakle, kiecki i zopaski. Strój ludowy ziemi rybnickiej”. – Ta pozycja jest niezwykła, bardzo długo przeze mnie oczekiwana. Książka jest podsumowaniem kilkunastu lat badań pani Aleksandry Grabiec, które poświęcone były strojowi ludowemu w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. Jest to katalog fotografii i dobry przekrój badań prowadzonych przez panią Aleksandrę na bazie naszych zbiorów, które systematycznie powiększaliśmy. Serdecznie polecam wszystkim, nawet osobom, które tym tematem interesują się pobieżnie. Warto się z tą książką zapoznać i zobaczyć kawałek naszej historii, a także tego, co robi muzeum – zachęca Bogdan Kloch. Książkę, która została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy, można kupić w muzeum za 20 złotych.

(kp)

  • Numer: 3 (480)
  • Data wydania: 19.01.16
Czytaj e-gazetę