Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Dyskutowali o osiedlu familoków

15.12.2015 00:00 red

CZERWIONKA. Pod hasłem „Odwiedź osiedle familoków w Czerwionce” w CKE odbyła się konferencja poświęcona edukacji regionalnej w szkołach i przedszkolach zorganizowana przez WOM Rybnik, Zespół Szkół nr 3 oraz Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Spotkanie stanowiło okazję do prezentacji zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce – przedstawienia jego przeszłości i teraźniejszości, promocji rodowitej tradycji, wymiany doświadczeń, prezentacji talentów uczniów. Konferencję otworzył, nawiązując do historii familoków – burmistrz gminy i miasta Wiesław Janiszewski, następnie głos zabrała Sylwia Bloch – wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Rybniku, dziękując za współpracę organizatorom konferencji, zachęcając nauczycieli do klubu regionalisty i poszukiwania różnych inspiracji w doskonaleniu swej metodycznej wiedzy. Małgorzata Marciniak – dyrektor ZS 3, witając gości i prelegentów zebranych w CKE, wyraziła przekonanie, że zaproponowane referaty, przygotowane materiały, prezentacje posłużą promocji naszego regionu, ale również staną się zachętą do odwiedzenia zabytkowego osiedla familoków. Organizatorzy konferencji podkreślali, że chodziło im o zaproszenie gości właśnie do Czerwionki, bo tu „zwiedzający może spotkać wszystko, co śląskie z zadrzewionymi hałdami, pomnikowymi drzewami, oświatowymi tradycjami, legendarnym zbójnikiem, drewnianymi kościołami i atmosferą dawnych familoków, nad którymi opiekę roztoczył konserwator zabytków, a duch Wilusia czuwa nad nimi dniem i nocą”.

Urbanistyczny skarb

Podczas konferencji spotkali się nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych – miłośnicy i pasjonaci edukacji regionalnej z terenu Czerwionki-Leszczyn, Zabrza, Rybnika, Żor. Różne aspekty familokowego życia prezentowali w swych wystąpieniach prelegenci – mieszkańcy gminy, pasjonaci historii i miłośnicy Śląska. O zabytkowym osiedlu patronackim – budowie i promocji marki miejsca, prezentację przedstawiła Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM, Anna Gudzik – nauczycielka historii i języka polskiego w ZS 3, a także autorka publikacji o tematyce regionalnej i historycznej wygłosiła referat – „Kolonie robotnicze na Śląsku. Osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce”. Marian Uherek – dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, autor książki „Spacerkiem po ulicach naszego miasta” opowiedział zebranym o rewitalizacji familoków i ich wartościach urbanistycznych.

Wskazówki dla nauczycieli

Metodyczne wskazówki zawierały kolejne prezentacje. „Skąd pochodzę? Kim jestem? Dokąd zmierzam?” – to tytuł prezentacji opracowanej przez Aleksandrę Chudzik – pełnomocnik do spraw społecznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny. Podczas swego wystąpienia Aleksandra Chudzik wspominała o publikacji stworzonej dwa lata temu przez grupę nauczycieli pasjonatów edukacji regionalnej przy finansowym i organizacyjnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Rybniku, pracami tego zespołu kierował wówczas Jacek Wowra – dyrektor SP Stanowice. Wszyscy obecni podczas konferencji nauczyciele otrzymali tę publikację, która zawiera ciekawe scenariusze zajęć i prace uczniów. Ostatnią prelegentką była Małgorzata Pyszny, która w prezentacji – „Edukacja regionalna w szkole i przedszkolu” pragnęła zaprezentować swe uwagi i propozycje metodyczne opracowane na podstawie swych doświadczeń pedagogicznych i metodycznych. Prezentowane referaty przeplatane były pokazami zdjęć i filmów opracowanych przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3.

Spacer po osiedlu

Ponieważ na familokach nigdy nie mogło zabraknąć humoru i zabawy, dlatego organizatorzy konferencji zadbali również o występy artystyczne. Dalsza część konferencji miała charakter mniej oficjalny, uczestnicy odbyli spacer ulicami familoków, spotkali się w ZS 3, gdzie zostali ugoszczeni tradycyjnym śląskim obiadem oraz zwiedzili Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Mickiewicza. Organizatorzy na końcu spotkania wyrazili nadzieję, że choć trochę udało im się zaprezentować atmosferę familokowego życia i elementy rodowitej tradycji, a konferencja stanie się inspiracją do realizacji nowych wspaniałych projektów z zakresu edukacji regionalnej.

(ska)

  • Numer: 50 (475)
  • Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę