Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU

01.12.2015 00:00 red

Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.

Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.

Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.

Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!

Zbliża się koniec konkursu

W tym tygodniu prezentujemy ostatnią już jednostkę w naszym cyklu. Konkurs na Jednostkę Roku 2015 wkrótce zostanie rozstrzygnięty – kupony można składać w specjalnych urnach w urzędach gmin do czwartku 3 grudnia. Kupony można także przesłać pocztą lub złożyć osobiście w naszej redakcji w Raciborzu przy ul. Zborowej 4. W kolejnym numerze ogłosimy, która jednostka zdobyła najwięcej głosów, a także jakie nagrody czekają na Jednostkę Roku 2015.

Wyjeżdżają mało, ale skutecznie

Chcąc ochronić adamowickie gospodarstwa grupa miejscowych działaczy w 1920 roku postanowiła założyć ochotniczą straż pożarną, a oficjalne założenie jednostki datuje się na 1927 rok. Wcześniej ówczesna gmina Adamowice należała do Związku Sikawkowego w Raszczycach, gdzie odprowadzała składki.

Ważnym wydarzeniem był zakup w marcu 1927 roku ręcznej sikawki za 8000 zł i wybudowanie małej remizy strażackiej. Okazuje się, że strażakom w działaniu nie przeszkodził nawet czas okupacji. W 1941 roku oddana do użytku została nowa remiza, a rok później OSP weszła w posiadanie motopompy M-800 marki Fischer oraz węży strażackich o średnicy 75mm i 52mm. W 1945 roku wojna odbiła piętno na jednostce, bo budynek strażnicy został poważnie zniszczony, a sprzęt prawie całkowicie zdewastowany. Znaczną poprawę w wyposażeniu strażacy odczuli w 1947 roku, kiedy zakupili nową ręczną sikawkę. Oficjalne przekazanie odbyło się w czerwcu i było pierwszym tego typu wydarzeniem w powiecie rybnickim. W uroczystości wzięło udział aż 15 okolicznych jednostek OSP. W 1955 roku strażakom udało się kupić z własnych funduszy pierwszą syrenę do alarmowania ludności. Na początku lat 60 jednostka wzbogaciła się o samochód ciężarowy marki Austin, który otrzymała od Z.E.W. 1 Maja w Raciborzu.

Młodzi to przyszłość

Również w latach 60. w jednostce powstała drużyna młodzieżowa, która działa do dziś, mimo kilku lat przerwy. Adamowice należą do jednostek, które potrafią przyciągnąć dzieci i młodzież. – Bez przyciągnięcia młodych, straż nie ma przyszłości. Potrzeba do tego zapału i pasji – mówi Stanisław Parzych, najstarszy strażak w Adamowicach. W ostatnich latach drużyna młodzieżowa zajmowała wysokie noty na zawodach gminnych, co jeszcze bardziej mobilizuje do aktywności pożarniczej.

Mieszkańcy Adamowic są świadomi czyhających zagrożeń i dbają o swoje bezpieczeństwo, co skutkuje rzadkimi interwencjami miejscowej OSP. W tym roku strażacy wyjechali do prawdziwej akcji po raz pierwszy od 5 lat! Co roku biorą oczywiście udział w ćwiczeniach i zawodach, ale to przecież nie to samo. W tym roku strażacy pomagali po wichurach oraz prowadzili akcje gaśnicze w Adamowicach i Raszczycach.

Straż wielofunkcyjna

Dzisiaj strażacy z Adamowic korzystają z lekkiego samochodu na podwoziu forda. Auto zabezpiecza potrzeby wsi, bo posiada agregat wysokociśnieniowy pomocny przy szybkim zdławieniu ognia w zarodku oraz wyposażenie, pozwalające strażakom na działania przy innego rodzaju zagrożeniach. – Samochód z szybkim natarciem i system sprawnych hydrantów w naszej miejscowości zapewnia efektywne działanie. Kiedy zaczynałem moją działalność pożarniczą, straż jeździła tylko do pożarów. Dzisiaj czasy się zmieniły i usuwa się o wiele więcej różnych zagrożeń – wyjaśnia Mirosław Benauer, prezes OSP Adamowice. Straż współpracuje z lokalnymi organizacjami, jak LKS i szkoła. Ludzie wiedzą, że na pomoc druhów zawsze mogą liczyć. Strażacy odwiedzają także szkołę i przedszkole, opowiadając o swojej służbie. Być może to właśnie ma wpływ na zainteresowanie dzieci pożarnictwem i działalność MDP.

Szykuje się remont

Na przełomie 2014 i 2015 roku jednostka wzbogaciła się o pompę szlamową, a wkrótce ma do niej także trafić agregat prądotwórczy, przydatny np. w sytuacjach braku prądu. Do potrzeb jednostki można na pewno zaliczyć łazienkę dla strażaków. – To zadanie jest już uwzględnione w budżecie gminy. Łazienka jest przydatna szczególnie po akcji, aby strażacy mogli się umyć i odświeżyć. Do tej pory korzystaliśmy z łazienki na sali na piętrze, a łazienka połączona z pomieszczeniami garażowymi da ratownikom większy komfort – zapewnia prezes. Z początkiem 2016 roku w jednostce odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym wybrany zostanie zarząd na kolejną kadencję. Jak zapewniają druhowie na pewno nastąpią zmiany osobowe. Jednostka planuje także wystawić swoje drużyny na kolejnych zawodach gminnych w 2016 roku, licząc na wysokie miejsca.

Szymon Kamczyk


Ochotnicza Straż Pożarna w adamowicach

Liczba wyjazdów: 2014 - 0, 2013 - 1, 2012 - 0, 2011 - 0, 2010 - 6

Liczba członków biorących udział w akcjach: 9

Liczba wszystkich członków: 32

Sprzęt podstawowy:

• samochód - GLBM 0,2/1 FORD rok prod. 2008,
• pompa szlamowa - brak,
• pompa pływająca – 1200 dm3/min - NIAGARA ,
• agregat prądotwórczy – brak,
• pilarka - Piła łańcuchowa STIHL MS 250/C,
• aparaty oddechowe – brak,

Sprzęt dodatkowy
: brak.
Prezes: Mirosław Benauer
Naczelnik: Paweł Harnasz
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:

Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski

Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice

Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice

Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice

Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec

Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej

  • Numer: 48 (473)
  • Data wydania: 01.12.15
Czytaj e-gazetę