Sami przygotowują leki
Za blisko pól miliona złotych Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku stworzył pracownię leków przeciwnowotworowych. Poza korzyścią dla pacjentów, szpital będzie mógł przygotowywać leki dla innych placówek w regionie.
Cytostatyki wytwarzane w Centralnej Pracowni Leku Cytotoksycznego, bo tak nazywa się formalnie pracownia, wykorzystywane są w chemioterapii. – Pracownia dysponuje wyposażeniem na najwyższym poziomie, a produkcja zorganizowana została zgodnie z wymogami polskiego prawa, standardami jakościowymi w farmacji onkologicznej zatwierdzonymi przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz z uwzględnieniem zasad GMP (Good Manufacturing Practice) – zapewnia Michał Sieroń, rzecznik prasowy WSS nr 3 w Rybniku.
W Centralnej Pracowni Leku Cytotoksycznego wykorzystywany jest elektroniczny system zarządzania chemioterapią, pozwalający na kompleksowe rozwiązania w zakresie organizacji leczenia – od zlecenia lekarskiego, poprzez zatwierdzenie recepty przez farmaceutę, aż do produkcji leku. – Produkcja leku w dawce indywidualnej odbywa się przy użyciu tzw. metody grawimetrycznej (z użyciem precyzyjnej wagi), co zapewnia maksimum bezpieczeństwa zarówno dla pacjenta, jak i personelu. Na bieżąco prowadzona jest również pełna dokumentacja przebiegu procesu, zwłaszcza w zakresie ewidencji serii użytych produktów – tłumaczy Michał Sieroń. Gotowy produkt leczniczy w dawce indywidualnej dla pacjenta wydawany jest wraz z protokołem produkcji. Wszystkie te działania mają na celu dostarczenie pacjentowi standaryzowanego leku o najwyższej jakości dla zapewnienia maksymalnej skuteczności i bezpieczeństwa terapii onkologicznej. W ramach tego przedsięwzięcia Województwo Śląskie, jako organ tworzący szpital, przekazało na ten cel dotację w wysokości 494 tys. zł. Szpital widzi też w nowej pracowni szansę na zarobienie pieniędzy, bo będzie mógł świadczyć usługę dla innych podmiotów z regionu.
(acz)
Najnowsze komentarze