OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Książenice z bogatą historią
Z zapisów w kronikach wynika, że przez setki lat nazwa Książenice ciągle się zmieniała. Za panowania książąt wrocławskich w 1223 r. nazywano wioskę Knegnice. W 1228 r. Ksenewice, a w 1234 r. Ksegnice, co dziś czytamy jako Książenice. W 1903 roku przy miejscowej szkole powstały warty pożarowe, założone przez nauczycielkę Skibę. Tak zaczęła się w tym miejscu historia pożarnictwa.
Warty pożarowe chroniły nocą gospodarstwa przed zaistniałym pożarem. Były co miesiąc zgłaszane w Związku Sikawkowym w Opolu. W 1904 roku wykonano z drewna pierwszą szopę na sprzęt przeciwpożarowy. Tym ówczesnym sprzętem była beczka z wodą, wiadro ze skóry, drabina, tłumica. W tym samym roku otrzymano jeszcze dwie beczki. W 1905 r. w wielkim pożarze w Książenicach spłonęło 8 budynków i zagród. W 1907 r. kolejny pożar nie oszczędził nawet szkoły. W 1908 roku wójt i proboszcz zakupili sikawkę ręczną. Jednostka przez kolejne lata bardzo się rozwinęła. Powstała nowa remiza, a sprzęt był stale uzupełniany i zastępowany przez nowszy. Niezwykła ciekawostka wiąże się z historią rozbudowy remizy o salę bankietową na początku lat 70. Na placu budowy wydobywano piasek do murowania. W kwietniu 1971 r. w piasku znaleziono ceramiczną wazę. Okazało się, że naczynie jest amforą z okresu neolitu. Specjaliści określili wiek znaleziska na ok. 5000 lat. Znalezisko trafiło do muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Zabezpieczają sołectwo
W garażu jednostki z Książenic stoi star, którego strażacy otrzymali w 1992 roku po pożarze w Kuźni Raciborskiej. Samochód przyjechał do Książenic prosto z fabryki. OSP Książenice najczęściej wyjeżdża do miejscowych zagrożeń, pożarów traw, a w tym roku także do usuwania skutków nawałnic. W ostatnich miesiącach zdarzyła się również stłuczka oraz interwencja ratowników medycznych. Na wyposażeniu strażaków jest torba medyczna wraz z szynami i deską. Druhowie są także przeszkoleni pod kątem ratownictwa medycznego. Jednostka nie jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, więc nie jest często dysponowana do zdarzeń poza Książenicami, choć takie zdarzenia miały już miejsce. Strażacy pamiętają dobrze pożar chłodni w Leszczynach w 2011 roku, do którego także zostali zadysponowani.
Inwestują w jednostkę
Ostatnio w remizie zostały wymienione drzwi garażowe, a jednostka dostała nową piłę spalinową. Zakupione zostały koszarówki, a w roku ubiegłym NWR Karbonia zasponsorowała trzy ubrania specjalne Nomex. W tym roku jednostka ma otrzymać czujnik tlenku węgla, pomocny w sezonie grzewczym, kiedy zagrożenie czadem jest bardzo wysokie. Całe Książenice mają zabudowę jednorodzinną, gdzie tlenek węgla może kumulować się w kotłowniach. Strażacy z własnych środków w tym roku zakupili system ładowania samochodu. Dzięki temu, gdy zawyje syrena, można wsiąść do samochodu i od razu jechać do akcji. Nie ma problemu z rozładowanym akumulatorem.
Podstawową potrzebą OSP Książenice jest obecnie wymiana aparatów powietrznych. – Mamy dwie butle starego typu, już wysłużone. Przydałyby się nowe, bo to sprzęt ochrony dróg oddechowych strażaków podczas akcji w zadymieniu. Chcielibyśmy również dokupić ubrania specjalne – zapowiada Zygmunt Bałuch, naczelnik OSP Książenice.
Straż jest widoczna
Obecnie drużyna MDP liczy 7 osób i na razie wdraża się w pożarnictwo. MDP stanowią głównie dzieci ze szkoły podstawowej. W tym roku na zawodach dzieci jeszcze nie dorównały starszym kolegom, ale w przyszłym roku planem jest podium. W jednostce działa jedna kobieta. – Z wykształcenia jestem ratownikiem medycznym, a te działalności są powiązane. W straży działam od najmłodszych lat. Od 2006 roku mam pod opieką drużynę młodzieżową – wyjaśnia Beata Strzelczyk. Od 2006 roku z MDP do służby w OSP przeszło 5 osób. Wcześniej drużyny młodzieżowe zajmowały znaczące miejsca, nie tylko na zawodach sportowo-pożarniczych, ale również w innych zmaganiach, np. turniejach tenisa stołowego.
Strażacy kiedy tylko jest okazja, pomagają w pracach na terenie sołectwa, zabezpieczają medycznie mecze lokalnego klubu oraz uczestniczą ze sztandarem i baldachimem w uroczystościach kościelnych. W budynku remizy znajduje się sala, która może pomieścić 200 osób. W ubiegłym roku na sali, za środki gminne, wymieniono parkiet i oświetlenie. Strażacy co roku organizują na sali sylwestra oraz inne imprezy, np. Andrzejki, na które serdecznie zapraszają.
Szymon Kamczyk
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze