Budżet obywatelski. Zakończono drugi etap, będzie trzeci
Rada Dzielnicy Maroko-Nowiny uroczyście ogłosiła zakończenie prac nad rozbudową przestrzeni rekreacyjno-sportowej przy ul. Góreckiego.
Teren został rozbudowany o oświetlenie, sprzęt do ćwiczeń dla osób poruszających się na wózkach, boisko do koszykówki oraz drogę dla rolkarzy. Wszystko zostało sfinansowane z budżetu obywatelskiego, podobnie jak plac zabaw przy ul. Zgrzebnioka.
Plac zabaw był potrzebny
– Na otwarcie placu zabaw przyszło sporo dzieciaków. Co nas bardzo cieszy. Były konkursy, zabawy i przecięcie wstęgi – informuje Jadwiga Lenort, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Maroko-Nowiny i dodaje: – Niestety, gdy plac zabaw nie był jeszcze otwarty, ktoś połakomił się na zamek i klamkę, które były zamontowane w furtce. Żałujemy bardzo, że do takich sytuacji dochodzi. Mamy nadzieję, że rodzice i dzieci, które będą z niego korzystać, będą o ten plac dbać. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej – twierdzi Lenort.
Maria Polanecka-Nabagło, przewodnicząca rady dzielnicy, zwraca uwagę, że ten plac zabaw był bardzo potrzebny. – Dzieci z tamtych terenów nie miały się gdzie bawić. Teren, na którym powstał plac zabaw, był miejski, więc można było skorzystać z budżetu obywatelskiego – mówi Polanecka-Nabagło. Plac zabaw kosztował 90 tys. zł. Pozostała część pieniędzy została wydana na II etap modernizacji przestrzeni rekreacyjno-sportowej przy ul. Góreckiego. W ubiegłym tygodniu okazało się, że będzie również III etap.
Dalsza rozbudowa
– Być może siłowni pod chmurką jest kilka, ale na naszym terenie to jedyna. A że służy mieszkańcom, niech świadczy liczba korzystających osób z urządzeń – podsumowała wyniki głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego 2016 Jadwiga Lenort. Przypomnijmy, że w dzielnicy Maroko-Nowiny mieszkańcy wybierali pomiędzy dwoma projektami. Pierwszy dotyczył kontynuacji zagospodarowania terenów zielonych przy ul. H.M. Góreckiego poprzez montaż dwóch lamp, uzupełnienie części rekreacyjnej o park linowy, boisko do siatkówki, rozbudowę małego placu zabaw, toru do jazdy na rolkach oraz doposażenie siłowni w dwa urządzenia, a także organizację festynu dla mieszkańców na zakończenie zadania i otrzymał 602 głosy. Na jego realizację przeznaczono 210 tys. zł. Na drugi projekt (wyceniony na 199 tys. zł): I etap budowy parku ogólnodostępnego „łączącego wszystkie pokolenia”. Budowa skate parku betonowego monolitycznego – zagłosowało 375 mieszkańców. Frekwencja w głosowaniu – w skali całego miasta wyniosła 11 proc. Niestety, biorąc pod uwagę podział na dzielnice, Marko-Nowiny zanotowały jeden z najsłabszych wyników. Swój głos oddało zaledwie 6 proc. uprawnionych. Z 16 dzielnic, w których przeprowadzono głosowanie, budżet obywatelski mniejszym zainteresowaniem cieszył się jedynie w dzielnicy Smolna.
Marek Pietras
Najnowsze komentarze