Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nowe gry promują osiedle Familoków

06.10.2015 00:00 red

Dwie wyjątkowe gry promują zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce-Leszczynach. Ich scenariusz nawiązuje do historii miejsca – jednego z najpiękniejszych i największych terytorialnie osiedli patronackich.

Gry zapewniają sporą dawkę emocji, pozwalają na rodzinną integrację, atrakcyjne spędzenie czasu i co bardzo ważne – zapoznają z walorami czerwieńskich familoków.

Pierwsza z gier „Ulicami miasta-ogrodu” to ekonomiczno-strategiczna gra dla całej rodziny.

Jej scenariusz opiera się na spacerze ulicami osiedla. Przechadzając się między poszczególnymi ulicami, gracz może skorzystać z szansy zakupu familoków i tworzyć przy nich ogródki. Jeśli odpowiednio o nie zadba, czeka go spory majątek. Oprócz familoków może kupić także inne, związane z miejscem nieruchomości – Bibliotekę, boisko Orlik, Izbę Tradycji lub wolierę kanarków. Wszystkie te miejsca faktycznie występują na terenie osiedla. Dodatkową porcję wrażeń zapewniają tzw. karty szansy – „Zdobywasz II miejsce w konkursie jazdy na rolkach w skateparku na placu rekreacyjnym. Otrzymujesz 200 diamentów”, „W Twoim ogródku zakwitła paproć. Naukowcy są w szoku. Otrzymujesz 350 diamentów”, „Postanawiasz odpocząć przy fontannie na placu rekreacyjnym. Tracisz jedną kolejkę”, „Grając w piłkę rozbiłeś szybę w familoku sąsiadów. Płacisz 50 diamentów zadośćuczynienia”, „Odwiedzasz Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Mickiewicza 10. Kupujesz pamiątki związane z osiedlem, płacisz 20 diamentów” i inne. Gra opiera się na zasadach podobnych do popularnego Monopoly. Walutą w grze są diamenty – pieniądze nawiązujące do logotypu Czerwionki -Leszczyn.

Piotruś Bebok

O śląskich tradycjach karcianych przypomina kolejny gadżet promocyjny – gra „Piotruś na familokach”. Piotruś to gra karciana, która doskonale sprawdzi się w edukacji młodszych dzieci. Talia do Piotrusia składa się z 25 kart. W skład talii wchodzi 12 par oraz jedna karta, która nie ma pary. Piotruś to gra pomagająca rozwijać wiele zmysłów np. takich jak spostrzegawczość, skojarzenia oraz budować społeczne wartości. Ilustracje na kartach dobrane są w taki sposób, aby dobrze spełniały swoje walory edukacyjne. Mamy więc obrazki nawiązujące do osiedla, jego historii, obyczajowości, roślinności, dziedzictwa przemysłowego, wyjątkowej architektury czy współczesnego procesu rewitalizacji miejsca. Pary tworzą tutaj m.in. dachówka karpiówka z dachem familoka, górnik z szybem kopalni, gołąb z gołębnikiem, deskorolka ze skateparkiem, jarzębina z koralami, kwiaty z konewką, akordeon z nutami, piłka z boiskiem Orlik, czy wyszywanka ze śląską makatką. Piotrusiem jest tutaj Bebok czyli postać ze śląskiej demonologii, którym kiedyś straszono niegrzeczne dzieci.

Gry w szkołach

Grafika gier nawiązuje do przyjętego systemu tożsamości wizualnej osiedla – jego logotypu i kolorów. Gry wydane zostały w ramach projektu „Familoki-miasto-ogród”, na którego realizację Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dwie nowe publikacje trafią do wszystkich przedszkoli, szkół, bibliotek i placówek kultury. – Gry przekazaliśmy świetlicy szkolnej. Dzieci z ogromną chęcią z nich korzystają – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Małgorzata Marciniak. – Warto podkreślić, że nowe wydawnictwa rozwijają wiele umiejętności i – co obserwujemy – kształtują też cechy przywódcze. Zawsze jest jedna grupa uczniów, która dba o to, aby gra odbywała się zgodnie z zasadami, rozdaje karty i pilnuje zachowania właściwego kierunku gry – dodaje dyrektor ZS3.

(r)

  • Numer: 40 (465)
  • Data wydania: 06.10.15
Czytaj e-gazetę