Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

O dobrej energii znów w Raciborzu

06.10.2015 00:00 red

– Chcemy dać zielone światło dla technologii przyjaznych środowisku – mówią raciborscy urzędnicy o konferencji, która odbędzie się 28 października w Raciborzu.

Racibórz ma ambicje i co najważniejsze – realne szanse, stać się liderem miast wykorzystujących możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Skąd ta śmiała teza? W mieście prężnie rozwijają się firmy oferujące systemy solarne, miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa masowo montuje kolektory słoneczne, a obecnie Racibórz planuje uruchomić nowatorski program dopłat dla mieszkańców do montażu ogniw fotowoltaicznychw ramach programu Prosument. UM w Raciborzu był jedną z pierwszych gmin, które wprowadziły System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Setki instalacji solarnych działających na obiektach komercyjnych i budynkach jednorodzinnych to najlepszy przykład świadomości mieszkańców oraz działań związanych z wykorzystywaniem różnego rodzaju dofinansowania. Powierzchnia kolektorów zamontowanych na blokach Nowoczesnej zbliża się już do trzech tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki takiej liczbie kolektorów spółdzielnia rocznie oszczędza ponad dwieście ton węgla. To ogromna ilość zanieczyszczeń, która każdego roku nie trafia do atmosfery i nie jest wdychana przez mieszkańców Raciborza. Instalacje solarne podgrzewają również wodę w łaźniach takich zakładów jak SGL Carbon, ZRE ELKO czy Rafamet. Z ciepła ze słońca korzystają w swojej komendzie również raciborscy strażacy, sportowcy trenujący na Arenie Rafako i goście Aquaparku, podopieczni DPS Racibórz czy ośrodka Maja w Miedoni. – Miasto w Raciborzu chce wykorzystać dobry klimat dla Odnawialnych Źródeł Energii i włączyć się w szukanie jak najlepszych rozwiązań, które będą służyły mieszkańcom i podmiotom gospodarczym – przyznaje Anna Kobierska-Mróz, kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Racibórz.

Jak tłumaczą urzędnicy, w tym momencie stawiają na edukację. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji, która ma pomóc zrozumieć, jakie możliwości dają nowoczesne technologie. – To już trzecia konferencja tego typu, która odbędzie się w Raciborzu. Tym razem będzie się ona składała z dwóch bloków. Pierwszy to debata typowo ekspercka dla praktyków, która odbędzie się w pałacyku Rafako. Drugi to spotkanie dla mieszkańców, na którym będzie można dowiedzieć się, na czym polega program Prosument, jak korzystać, ale i produkować zieloną energię oraz skąd wziąć pieniądze na budowę takiej instalacji. – wylicza szefowa referatu. Konferencja odbędzie się pod hasłem „Odnawialne Źródła Energii – rozwiązania i instrumenty wsparcia dla samorządów, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców”. Poza prezentacją możliwości pozyskania dofinansowania na rozwiązania OZE, konferencja w Pałacyku Rafako ma na celu przedstawienie tzw. „dobrych praktyk” zastosowanych w ramach OZS. Zaprezentowana będzie SM Nowoczesna, która od lat stawia kolektory na swoich blokach. – Nie zabraknie gości z urzędu marszałkowskiego, NFOŚiGW oraz WFOŚiGW i wielu innych ekspertów. Już wiemy, że do Raciborza zjadą szefowie innych spółdzielni z regionu, między innymi z Rybnika, Wodzisławia i Rydułtów. OZE to duża szansa, a my, jako urząd, chcemy pokazać jak ją wykorzystać – mówi Anna Kobierska-Mróz

Czym są Odnawialne Źródła Energii? OZE to takie źródła, których nie wyczerpuje się i odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i uran. Tych ostatnich źródeł jest ograniczona ilość i kiedyś się skończą. Dlatego już dziś warto sięgać po OZE.

(acz)

  • Numer: 40 (465)
  • Data wydania: 06.10.15
Czytaj e-gazetę