Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Najwyższy standard to duży komfort dla pacjentów

29.09.2015 00:00 red

Pracownia endoskopii w Śląskim Centrum Medycyny Inwazyjnej, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt, jaki dostępny jest obecnie na rynku. Co ważne, wzierniki które stosujemy są bardzo cienkie, co przekłada się bezpośrednio na duży komfort dla pacjentów. Zabiegi w ŚCMI możemy wykonywać w znieczuleniu ogólnym. Przeprowadzamy badania i diagnostykę w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego (schorzenia przełyku, żołądka, dwunastnicy) jak również dolnego (schorzenia związane przede wszystkim z jelitem grubym).

Jeżeli mówimy o górnym odcinku przewodu pokarmowego, to jednym z najczęstszych problemów jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Dzięki badaniom możemy również zdiagnozować m.in. zapalenie błony śluzowej żołądka, czy wykryć zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Innym problemem jest refluksowe zapalenie przełyku, które w porę nie zdiagnozowane i nie leczone może w przyszłości doprowadzić do rozwoju raka przełyku.

Warto więc, w momencie kiedy zauważymy niepokojące objawy takie jak trudności w połykaniu, zgaga, nieokreślone bóle nadbrzusza, wzdęcia, wymioty, utrata masy ciała, anemia wykonać badania diagnostyczne.

Jeżeli chodzi o dolny odcinek pokarmowy, to skupiamy się na endoskopowym badaniu jelita grubego. Badanie umożliwia wczesne wykrycie zmian chorobowych, które określamy jako zmiany przedrakowe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim polipy jelita grubego. Należy również wspomnieć o nieswoistych zapaleniach jelita grubego, do których zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Choroby te można wstępnie zdiagnozować podczas kolonoskopii, która umożliwia również pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Nierozpoznane i nieleczone zapalenie jelita grubego może doprowadzić do szeregu ciężkich powikłań, takich jak krwotoki, zaburzenia wodno-elektrolitowe, a nawet rozwoju raka jelita grubego. Objawy, które powinny nas niepokoić, a które dotyczą chorób dolnego odcinka pokarmowego to m.in.: krwawienia z odbytu, zaparcia, biegunki, zmiana charakteru wypróżnień, utrata masy ciała czy niedokrwistość.

Dr n. med. Wojciech Żurawiński

  • Numer: 39 (464)
  • Data wydania: 29.09.15
Czytaj e-gazetę