OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Zabezpieczają południową flankę gminy
Gdy w 1923 roku założono OSP Szczejkowice, na wyposażeniu była ręczna sikawka, a okoliczni gospodarze pełnili dyżury konne na wypadek pożaru. Dzisiaj OSP Szczejkowice dysponuje dwoma samochodami pożarniczymi, a sama straż już dawno przestała być tylko „pożarna”.
Dziś straż to formacja wielofunkcyjna, bo pomaga również przy podtopieniach, wypadkach drogowych, zabezpieczeniach oraz, jak w przypadku Szczejkowic – usuwaniu gniazd niebezpiecznych owadów. Z samego początku, kiedy jednostka zaczynała funkcjonować, część straży na Śląsku miała już za sobą kilku, a nawet kilkunastoletnią działalność. Dlatego pierwszy sprzęt najczęściej był pozyskiwany jako używany. W 1929 roku grunt pod budowę pierwszej remizy podarowali państwo Szuster. Był to niewielki budynek, zdolny pomieścić cały pożarniczy sprzęt. Po ręcznej sikawce przyszedł czas na motoryzację. Do OSP trafiła motopompa, a konie zamieniono na ciągnik z przyczepą. Tak OSP Szczejkowice funkcjonowała do lat 70., kiedy oddano do użytku obecny Wiejski Dom Kultury w Szczejkowicach, w którym mieszczą się dziś pomieszczenia strażaków. Z początkiem lat 80. do jednostki trafił pierwszy samochód. Był to star a29, przerobiony ze skrzyniowego na samochód pożarniczy. Samochód pochodził z podziału bojowego ówczesnej Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Rybniku. W latach 90. jednostka otrzymała jelcza, który służy do dzisiaj. Samochód pomagał już wcześniej w akcjach w komendzie w Dąbrowie Górniczej. Druhowie ze Szczejkowic otrzymali samochód, ale musieli go sami wyremontować. Star natomiast trafił na złom. W 2012 roku z własnych składek strażacy kupili od jednej z jednostek spod Krakowa samochód iveco tarpan. Lekka terenówka przydaje się do udziału w małych akcjach, jak wyjazdy do małych pożarów traw, na zabezpieczenia oraz do usuwania owadów. Tarpan mieści aż 8 osób. OSP Szczejkowice posiada specjalny kombinezon do usuwania gniazd owadów, a strażacy musieli przejść szczegółowe badania fizyczne i psychiczne, bo owady często gnieżdżą się w ciasnych, ciemnych i wilgotnych przestrzeniach. Część druhów nie może jeździć do owadów ze względu na uczulenie na ich jad.
Trzeba zmienić auto
W tym roku jednostka zaliczyła już sporo wyjazdów do powalonych drzew, które trzeba było usunąć. – Było też parę pożarów i wyjazdów do szerszeni. Do usuwania owadów jesteśmy dysponowani na terenie całej gminy, ale robimy to tylko gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. W innych przypadkach usunięcie gniazda należy zlecić specjalistycznej firmie. Jesteśmy także dysponowani do pomocy w wypadkach drogowych. Mamy na wyposażeniu sprzęt medyczny i wyszkolonych ratowników, sorbenty do usuwania płynów eksploatacyjnych i inne potrzebne narzędzia. Jedynie brakuje nam sprzętu hydraulicznego, ale być może w przyszłości również taki sprzęt uda się pozyskać – mówi Jerzy Fojcik, prezes OSP Szczejkowice. Jak przyznaje prezes, prawie 30-letni jelcz jest już bardzo wysłużony i najwyższy czas, aby zastąpić go nowym samochodem. To priorytet. Wymiana samochodu jednak zawsze rozbija się o gminne finanse, więc nie wiadomo, kiedy do jednostki trafi nowy lub używany wóz.
Druhowie ze Szczejkowic co roku biorą udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. W jednostce działa również młodzieżowa drużyna pożarnicza. W tym roku młodzież zajęła wysokie drugie miejsce na gminnych zawodach drużyn młodzieżowych. W gminie Czerwionka-Leszczyny zawody organizowane są dwukrotnie. W tym roku były to dwie kolejne soboty – najpierw startowały drużyny młodzieżowe, później starsi strażacy. OSP Szczejkowice to nie tylko działalność pożarnicza, ale również różnego rodzaju zabezpieczenia. Ostatnio strażacy pomagali przy nocnym biegu w Czerwionce, angażują się również w dożynki i uroczystości kościelne. W OSP działa także sekcja biegowa, która regularnie wyjeżdża na różnego rodzaju zawody i maratony. Strażacy nie stronią również od sportu, jak siatkówka, tenis.
Co chwila coś nowego
Oprócz wspomnianej już potrzeby wymiany starego samochodu na nowszy, która jest dużym marzeniem druhów, strażacy mają też inne potrzeby, jednak na bieżąco uzupełniają i wymieniają sprzęt. W ostatnim czasie jednostka wzbogaciła się o urządzenie utrzymujące w gotowości samochód pożarniczy. To kompresor zapewniający ciśnienie w oponach i prostownik, który podtrzymuje napięcie w akumulatorze. – Ten sprzęt udało się sfinansować z gminnych środków, z pomocą pana Adriana Strzelczyka – naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Pomógł nam również sfinansować sprzęt do powiadamiania strażaków poprzez SMS. W tym roku trafiły do nas również nowe hełmy i linki. Przydałyby się nam nowe ubrania specjalne, ale myślę, że sukcesywnie będziemy wymieniać stare na nowe atestowane uniformy – podkreśla prezes. Strażacy dbają również o wygląd swoich pomieszczeń w budynku WDK. Kiedy trzeba przeprowadzić remont, nikt nie marudzi, tylko bierze się do roboty. Niedawno staraniami sołtysa Ryszarda Bluszcza wymieniono w garażach bramy, co przełożyło się znacząco na szczelność i ogrzewanie budynku. Ciekawostką jest fakt, że na budynku WDK oraz remizy znajduje się gniazdo bociana, który co roku wraca do Szczejkowic. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że obecność gniazda ma znaczący wpływ na powiększanie populacji Szczejkowic. Oby także przekładało się to na pozyskiwanie nowych członków OSP, gotowych nieść pomoc.
Szymon Kamczyk
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze