Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

15.09.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 23 lata i studiuję zaocznie. Chciałabym podjąć pracę na umowę zlecenie. Pobieram rentę rodziną po zmarłym ojcu. Czy musze o tym fakcie powiadomić ZUS? Czy zarobki z tej umowy mogą wpłynąć na wysokość wypłacanej mi renty?

Piotrek Z.

Nie, studenci wykonujący umowy zlecenia do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Z uwagi, że na zawieszenie prawa do renty rodzinnej albo zmniejszenie jej wysokości wpływa tylko przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym nie będą na Panu ciążyły żadne obowiązki informacyjne wobec ZUS. Nie będzie musiał Pan składać ani oświadczenia o zawarciu umowy zlecenia, ani o kwocie uzyskiwanego przychodu. Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia nie wpłynie zatem na wysokość renty rodzinnej.


Skończyłam liceum ogólnokształcące. Od października będę studiowała na Politechnice Śląskiej w Rybniku. Do tej pory, jako osoba ucząca się, pobierałam rentę po mojej zmarłej matce (jako jedyna uprawniona). Czy teraz też będę dostawała to świadczenie? Jeśli tak, to co muszę dostarczyć do ZUS, by wypłacał mi nadal pieniądze?

Magda


Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do renty rodzinnej mają prawo m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, nie dłużej niż do osiągnięcia 25. roku życia. Aby zachować ciągłość wypłacanego świadczenia, uczniowie powinni przedłożyć w ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem ze szkoły, potwierdzającym fakt kontynuowania nauki. Zaświadczenia takie powinna wydać szkoła. Dotyczy to również osób, które dopiero dostały się na studia. Również one powinny we wrześniu przynieść do ZUS zaświadczenie z uczelni, potwierdzające fakt, że nauka w roku akademickim będzie kontynuowana, wraz z informacją o programowym toku trwania nauki. W związku z tym jednak, że uczelnie często wydają zaświadczenia dopiero po zakończeniu wakacji akademickich, a więc w październiku, dopuszczalne jest, aby osoba rozpoczynająca naukę w szkole wyższej złożyła we wrześniu w ZUS własne oświadczenie, potwierdzającego fakt przyjęcia na uczelnię i kontynuowania nauki wraz z deklaracją, że zaświadczenie z uczelni o podjęciu studiów dostarczy niezwłocznie, w październiku. Dzięki temu, otrzyma wypłatę renty za miesiąc wrzesień. W celu przedłużenia wypłaty renty od października, należy jednak bezwzględnie dostarczyć do ZUS opisywane zaświadczenie z uczelni, potwierdzające fakt, że nauka w danym roku akademickim jest kontynuowana.


  • Numer: 37 (462)
  • Data wydania: 15.09.15
Czytaj e-gazetę