Już wiadomo, co będzie na pocztówkach z Niedobczyc i Niewiadomia
Mieszkańcy Niedobczyc i Niewiadomia z początkiem sierpnia mieli okazję wskazać walory ich miejsca zamieszkania. Wybrane elementy znajdą się na pocztówkach prezentujących rybnickie dzielnice. Ogółem wypowiedziało się 131 osób.
Mieszkańcy Niedobczyc uznali, że miejsca dla nich ważne, usytuowane są w starej części dzielnicy, w pobliżu nieistniejącej kopalni KWK Rymer i w kwartale ulic Andersa, Barbary, Paderewskiego i Rymera. Jedynie Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa jest nieco bardziej oddalona, chociaż znajduje się w centralnym punkcie Niedobczyc. Zbliżone wyniki uzyskała rzeźba Panna z rybami (12), boisko KS Rymer (12), stacja kolejowa Rybnik Rymer (10) oraz gabion kamienny z napisem „DK Niedobczyce” (9). Jeden z respondentów wskazał na inną opcję – szyb Graf Reden.
Mieszkańcy Niewiadomia byli już bardziej zgodni w swoich wyborach. Bezapelacyjnie najwięcej wskazań uzyskała Zabytkowa Kopalnia Ignacy (83). Druga na liście uplasowała się Panorama Niewiadomia z hałdy (53). Zabytkowy budynek na Helenie uzyskał zdecydowanie mniej głosów (20). Zaskoczeniem może być wybór dwóch kapliczek - kapliczka św. Jana Sarkandra na skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Sportowej (19) oraz kapliczka św. Nepomucena przy ulicy Stefana Batorego (15). W tym układzie brakło więc miejsca na Parafie z Niewiadomia, które nie przekroczyły 10 głosów. Listę zamyka Stacja Kolejowa Rybnik Niewiadom (13). Jeden z respondentów użył opcji inne i wskazał na Szkoły i przedszkola. Wykresy i szczegóły projektu można zobaczyć na stronie trafrybnik.pl.
Wybrane miejsca zostaną sfotografowane przez Katarzynę Kaczmarczyk – artystkę z Niedobczyc, która sama o sobie pisze: „Pracuję w tym zawodzie już od lat, a wciąż zaskakuje mnie to, jak piękny jest człowiek. Bo nie chodzi tylko o wygląd, ale o osobowość. Robiąc zdjęcia staram się uchwycić charakter i emocje, które towarzyszą danej chwili. Każdego dnia uświadamiam sobie że fotografowanie to nie moja praca a pasja. Gdyby nie moi cudowni klienci – ja Katarzyna Kaczmarczyk – nie byłabym tym kim jestem. Między innymi właśnie dzięki wam jestem szczęśliwa”. – W połowie września bezpłatne pocztówki wraz ze znaczkami z Niedobczyc i Niewiadomia będą już dostępne w wybranych punktach dystrybucji (parafie, rady dzielnic, domy kultury, szkoły, przedszkola, itd.). Wkrótce podamy terminy spotkań warsztatowych, na których dzieci i młodzież dowiedzą się, dlaczego ludzie wysyłali kartki, w jaki sposób to robili, jakie obowiązywały zwyczaje w tradycyjnej korespondencji oraz jak pocztówki trafiały do adresata. Przewidujemy też szereg atrakcji – mówi Mirosław Górka, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.
(ska)
Najnowsze komentarze