Aktywność mieszkańców poprawia się z roku na rok
Rozmowa z Alojzym Klasikiem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach
Kuba Pochwyt: Jakimi obiektami dysponuje MOSiR w Czerwionce-Leszczynach?
Alojzy Klasik: MOSiR ma do swojej dyspozycji, na zasadzie stałego zarządu, kilkanaście obiektów. Możemy tu wyróżnić osiem boisk trawiastych, do tego dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią, czyli orliki, a także jedno duże boisko ze sztuczną nawierzchnią w Dębieńsku. Poza tym dysponujemy jeszcze krytą pływalnią oraz otwartym basenem.
Proszę powiedzieć, jakie organizujecie wydarzenia, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez w gminie?
Na pewno należy wspomnieć o imprezie, która ma już swoją tradycję, a mianowicie o zbliżającym się czwartym Nocnym Biegu Ulicznym. W tym roku bieg odbędzie się 5 września, na dystansie 5 i 10 kilometrów. Impreza cieszy się bardzo dużą popularnością. Poza tym imprezy o zasięgu większym niż lokalny to biegi, które wspólnie organizujemy z grupą Luxtorpeda, gdzie na pierwszy plany wysuwa się zimowy Bieg po Moczkę i Makówki. Organizujemy również coroczne mistrzostwa gminy i miasta w pływaniu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również konkurs alpejski, odbywający się zazwyczaj w Istebnej albo Brennej. Jesteśmy tez organizatorem halowej amatorskiej ligi piłki nożnej oraz turnieju tenisa stołowego.
Kończy się powoli okres wakacyjny. Jakie letnie aktywności oferowaliście mieszkańcom?
Na okres maja, czerwca, lipca i sierpnia, ze szczególnym uwzględnieniem miesięcy wakacyjnych, przygotowaliśmy szeroką ofertę. Były wycieczki rowerowe, w których biorą udział nasi mieszkańcy oraz zaprzyjaźnione miasta jak Żory czy Orzesze. Jeździmy na przykład do czeskiej Karviny czy na Biskupią Kopę. Ogólnie tych rajdów, czy wycieczek rowerowych, jest jedenaście. Wspólnie z radlińską grupą robimy też święto rowerowe. Mamy też wycieczki autokarowe. Wyjeżdżamy w dane miejsce, najczęściej w góry, a następnie urządzamy piesze wycieczki do określonego celu. Dużą popularnością cieszy się na przykład coroczny wyjazd autokarowy do Krakowa. Zwykle jadą dwa, a nawet trzy autobusy. W tym roku uruchomiliśmy też dodatkowe trasy rowerowe. Zostały one odświeżone i uporządkowane. W sumie mają około 70 kilometrów długości, a najbardziej popularna trasa zlokalizowana jest w Palowicach, tzw. pojezierze palowickie. Oprócz tego oddaliśmy do użytku odświeżone trasy nordic walking. Całkiem nowa powstała natomiast na górze Ramża. Poleciłbym odwiedzić także nasze kąpielisko w parku Furgoła. Jesteśmy po remoncie tego obiektu. Mamy teraz piękną, dużą nieckę basenową oraz mniejszą, a także brodzik dla dzieci. Jest plac zabaw, są dwa boiska: jedno do siatkówki plażowej, drugie do plażowej piłki nożnej.
Jakim rocznym budżetem dysponuje MOSiR i na co te pieniądze są przeznaczane?
Nasz budżet to około 3,8 miliona zł. Ponad 2,6 miliona pochłania utrzymanie obiektów, inwestycje oraz wynagrodzenia pracowników. 33 tysiące złotych to pieniądze przeznaczone na turystykę. Pozostałe środki to wydatki związane z kulturą fizyczną. Warto też dodać, że magistrat wspiera sport również w inny sposób, na przykład poprzez fundusz stypendialny dla najwybitniejszych sportowców oraz dotacje dla stowarzyszeń.
Czy mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn to osoby aktywne fizycznie?
Myślę, że tak. Ta aktywność poprawia się z roku na rok, co widzimy na przykład podczas zimowych wyjazdów narciarskich czy rajdów rowerowych, gdzie liczba uczestników przekracza często dwieście osób. Do sportu garnie się również młodzież. Dużym zainteresowaniem cieszy się pływanie. Podczas zawodów szkół podstawowych i gimnazjalnych mamy ponad trzystu zawodników. Uważam, że wzrasta świadomość mieszkańców, którzy przekonują się, że poza pracą, warto jeszcze zainteresować się aktywnym wypoczynkiem.
Porozmawiajmy o przyszłości. Jakie są plany Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach?
My, jako MOSiR, podsyłamy burmistrzowi i radnym pewne rozwiązania. Bolączką, którą trzeba by było rozwiązać na już, jest budowa nowego stadionu w Czerwionce. Kiedyś był tutaj stadion KS Górnik Czerwionka. Obecnie obiekt należy do nas i trzeba przyznać, że wymaga on gruntownego remontu, a wręcz modernizacji czy budowy od nowa. Płyta boiska jest w dość dobrym stanie, ale widownia niestety nie. Zamiary są takie, by stworzyć tutaj nowoczesny obiekt z bieżnią lekkoatletyczną. Przydałby się również kameralny stadion lekkoatletyczny w dzielnicy Dębieńsko, na którym moglibyśmy organizować igrzyska i spartakiady dla dzieci i młodzieży. W planach jest poszerzenie i wydłużenie tras rowerowych oraz do nordic walking, szczególnie w dzielnicach Bełk i Szczejkowice.
Najnowsze komentarze