Geodetom będzie łatwiej
Od 10 sierpnia w Wydziale Geodezji i Kartografii Urzędu Miasta Rybnika trwa uruchamianie produkcyjne Geoinformacyjnej Platformy Usług Elektronicznych (GPUE). To system służący do prowadzenia, w sposób kompleksowy i zintegrowany, państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jednym z oczekiwanych rezultatów wdrożenia systemu GPUE jest poprawa jakości świadczonych przez Miasto e-usług. Do szczegółowych celów projektu należało: – utworzenie zintegrowanego funkcjonalnie systemu do prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, – modernizację sposobu funkcjonowania administracji poprzez zwiększenie efektywności udostępniania danych przestrzennych, – likwidację redundancji i minimalizację kosztów przetwarzania danych, – pozyskiwanie zestawień informacji przestrzennych zgodnych z potrzebami użytkowników a także integrację pomiędzy GPUE, a Systemem Obiegu Dokumentów, Rybnickim Systemem Informacji Przestrzennej i Systemem Finansowo Księgowym.
Wszystko w jednym miejscu
O zaletach nowego systemu opowiada Joanna Kluba, kierownik Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej rybnickiego UM. – Wszystkie dane, które znajdują się w naszym zasobie, są obecnie dostępne w jednym miejscu. Do niedawna było tak, że znajdowały się one w różnych bazach i prowadzone były w kilku różnych programach, które nie były ze sobą zintegrowane. Dzięki GPUE nie musimy już wprowadzać tych samych danych w kilku miejscach. Dane klienta, który przyjdzie do nas załatwić sprawę, wprowadzone do elektronicznego systemu obiegu dokumentów (ESOD), będą widoczne w systemie GPUE. Podobnie dane wprowadzone raz do bazy danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) będą widoczne również w innych bazach, do których nie będą musiały być wprowadzane ponownie – tłumaczy rybnicka urzędniczka i dodaje: – Ta integracja powoduje, że będziemy mieć mniej błędów w bazie i tak jak już wspominałam, nie musimy tych samych danych wprowadzać kilkakrotnie. Wdrożone rozwiązanie powinno również uprościć pracę geodetów, którzy są naszymi głównymi klientami. Wykonawcy prac geodezyjnych po podpisaniu umowy z Miastem, będą mogli – sprawy, które do tej pory musieli załatwiać w urzędzie, załatwić przez internet, nie wychodząc z biura. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że umożliwienie geodetom zdalnego dostępu do danych zasobu, w oparciu o zgłoszenia prac geodezyjnych, wymaga ogromnego nakładu pracy ze strony pracowników Wydziału Geodezji i Kartografii, których obowiązkiem jest utrzymanie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w ciągłej aktualności – wyjaśnia Joanna Kluba.
Cały czas się uczymy
Alicja Figołuszka, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii ma nadzieję, że system będzie się rozwijał i w przyszłości będą mogli z niego korzystać również rzeczoznawcy majątkowi i notariusze. – Tworzenie tego systemu trwało dość długo, ale wpływ na to miały duże zmiany w zakresie przepisów prawa dotyczących geodezji i kartografii. W pewnym momencie program był już praktycznie gotowy, ale zmiana przepisów spowodowała, że w oprogramowaniu należało wprowadzić znaczące zmiany. Zostały one wdrożone. To się udało i dziś możemy już pracować w nowym systemie. Jeżeli na początku naszej pracy – w nowym oprogramowaniu będą jakieś drobne problemy, to z góry naszych klientów przepraszamy. Dla nas praca w systemie GPUE też jest nowością i cały czas się jej uczymy – mówi szefowa Wydziału Geodezji i Kartografii, która zapewnia również, że system będzie cały czas udoskonalany.
– Obecnie działamy w oparciu o pewne założenia dotyczące chociażby kolejności działań jakie trzeba wykonać, aby sprawnie załatwić sprawę. Może się jednak okazać, że nasz pomysł nie do końca się sprawdzi podczas bieżącej pracy. Wtedy będziemy dokonywać zmian, tak aby czas obsługi klienta był jak najkrótszy, bo to jest nasz główny cel – dodaje Joanna Kluba.
Warto dodać, że GPUE to pierwsze tego typu wdrożenie w pełni zintegrowanego systemu w skali kraju. Projekt GPUE, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013, został zrealizowany przez konsorcjum dwóch firm: Systherm INFO Sp. z o.o. z Poznania, producenta Systemu Informacji Przestrzennej GEO-INFO (SIP GEO-INFO) oraz PGK Vertical Sp. z o.o. Żory.
Marek Pietras
Najnowsze komentarze