OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Najstarsza jednostka w Rybniku
Według zapisów w kronice OSP Stodoły, jednostka została założona w 1928 roku. Kilka lat temu proboszczowi z Rud udało się jednak znaleźć zapiski, dokumentujące powstanie OSP Stodoły znacznie wcześniej.
Faktycznie historia pożarnictwa w Stodołach sięga roku 1883, kiedy osada Stodoły znajdowała się po pruskiej stronie granicy, a Polska na mapie Europy nie istniała. W 1883 roku z inicjatywy urzędu gminy w pobliskich Rudach oraz księcia raciborskiego uznano konieczność założenia jednostek straży na terenie gminy i w przyległych do niej miejscowościach. Problemem były notorycznie występujące pożary, które niszczyły majątek książęcy. 28 marca 1883 roku podpisano akt nr 5720 w celu powołania na terenie gminy Rudy Związku Sikawkowego (Spritzenverbande) i jednocześnie Związku Straży Pożarnych z siedzibą w Rudach. Postanowienia weszły w życie 7 maja 1883 roku. Do historycznych dokumentów potwierdzających te ustalenia dotarł kilka lat temu ówczesny proboszcz rudzkiej parafii, do której należą również Stodoły. Swoimi rewelacjami podzielił się z prezesem OSP Stodoły Józefem Sorychtą. Dokumenty zostały przekazane do Muzeum w Rybniku, by stanowiły świadectwo dla potomnych. Co ciekawe w dokumencie pojawiają się również nazwy miejscowości, których ludność podlegała Związkowi Straży Pożarnych, a wśród nich znajdziemy również Zwonowice oraz zapis „Chwałęcice do Stodół”. Oznacza on, że pół pluton z Chwałęcic podlegał administracyjnie jednostce OSP Stodoły.
Nowa remiza
W kronice OSP Stodoły znajdziemy pierwszą datę z 1928 roku. Kronika jednak jest pisana dopiero od 1969 roku, więc jej autorzy mogli nie wiedzieć o starych dokumentach. Według zapisów z końca XIX w. nieodłącznym elementem gaśniczym były wtedy skórzane wiadra na wodę. Funkcję współczesnej syreny spełniały kościelne dzwony. Dopiero później pojawiły się beczkowozy konne, a dzwony zastąpiły trąbki. Następnie w jednostkach używano pomp na wozach, do obsługi których potrzeba było kilku osób. Syreny pojawiły się w jednostkach dopiero w latach 50. Tak też było w Stodołach. Pierwszy pojazd mechaniczny trafił do Stodół w 1985 roku. Był to popularny wówczas żuk. W 1988 roku jednostka otrzymała sztandar. Kolejny samochód w 1993 roku zastąpił żuka. Był to samochód marki star. Obecnie strażacy jeżdżą do akcji ciężkim jelczem, którego zakupiono w 2001 roku. Straż w Stodołach kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od 1928 roku pomieszczenie na sprzęt pożarniczy mieściło się w zabudowaniach gospodarczych Pawła Bochenka. W 1944 roku rozpoczęła się budowa pierwszej remizy, która służyła strażakom do 2000 roku. Wtedy strażacy zdecydowali o przeniesieniu samochody. Budowa obecnej strażnicy rozpoczęła się już bowiem w 1995 roku, jednak prace trwały jeszcze dość długo. De facto dopiero w lipcu 2015 roku budynek w pełni został oddany do użytku i ukończony.
Dobra prewencja
– Z budżetu obywatelskiego na 2015 rok otrzymaliśmy 40 tys. zł na wyposażenie budynku w sprzęt przydatny podczas spotkań i imprez. Zakupiliśmy pełne wyposażenie kuchni: piec, lodówki, zmywarkę i nagłośnienie. W tym roku chcemy kontynuować zakupy wyposażenia remizy z budżetu obywatelskiego. Z uwagi na dużą konkurencję, mieliśmy do tej pory problem z wynajmem sali, a to mogłoby stanowić dodatkowy dochód dla naszej jednostki. Użytkujemy teren po byłym kółku rolniczym i ten teren udało nam się wynająć stowarzyszeniu Aktywni – mówi Józef Sorychta, prezes OSP Stodoły. Strażacy zapowiadają, że małymi krokami chcą rozwijać swoją jednostkę i rozbudowywać bazę sprzętową. W tym roku chcą m.in. zakupić zestaw aparatów oddechowych, pomocnych w czasie akcji w zadymionych pomieszczeniach. Jednostkę ze Stodół cechuje dobra prewencja. Mimo wiejskiego charakteru dzielnicy, świadomość społeczna jest bardzo wysoka. Choć w innych rolniczych miejscach wypalanie traw jest na porządku dziennym, w Stodołach takie zdarzenia praktycznie się nie zdarzają. OSP Stodoły najczęściej interweniuje w przypadku usuwania skutków nawałnic. We wcześniejszych latach druhowie pomagali miejscowej ludności także przy podtopieniach i pożarach. Jak podkreśla prezes, kilka lat wstecz drużyna ze Stodół zdobywała podium na zawodach miejskich. Wysokie miejsca zaliczała także drużyna młodzieżowa. Choć dziś w OSP Stodoły nie ma MDP, strażacy w każdy możliwy sposób zachęcają młodych do pożarnictwa. – W Stodołach jest po prostu zbyt mała liczba mieszkańców, aby można było stworzyć drużynę młodzieżową. To jednak nas nie zraża i promujemy pożarnictwo jak tylko się da – podkreśla Józef Sorychta.
Szymon Kamczyk
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze