Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kompozycje kwiatowe kolejny raz w Teatrze

11.08.2015 00:00 red

Już 15 i 16 sierpnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się XVIII Międzynarodowa Wystawa Mieczyków, Dalii i Kompozycji Kwiatowych. Co roku na wystawie Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów podziwiać można prawdziwe perełki.

Łacińska nazwa mieczyka gladiolus pochodzi od słowa gladius – miecz i odnosi się do kształtu wąskich sztywnych liści. Na smułych i długich pędach rozwija się od kilku do ponad 30 kwiatów, których średnica waha się od kilku centymetrów u odmian miniaturowych, do nawet 15 centymetrów u odmian wielkokwiatowych. W Polsce dziko występują mieczyk błotny i mieczyk dachówkowaty. Oba objęte są ścisłą ochroną. W uprawie natomiast największe znaczenie mają gatunki pochodzenia afrykańskiego. – W tym roku także będzie można obejrzeć sprawdzone już w naszych ogrodach odmiany mieczyków. Te kwiaty cieszą się dużym powodzeniem i wiele nowych odmian zdobi nasze ogrody. Mieczyk jest kwiatem uniwersalnym, jeśli chodzi o możliwości jego wykorzystania. Oprócz wysadzeń w ogrodach wykorzystywany jest także w bukieciarstwie i kompozycjach. Wiele najnowszych odmian, a także nowo wyhodowanych siewek znajdzie się na wystawie. Prym wiodą tu amatorscy hodowcy z Czech i Słowacji, który stanowią absolutną czołówkę światową w hodowli tych kwiatów – podkreśla Piotr Wistuba, przewodniczący zarządu RKMK.

Rybnickie akcenty

W tym roku na wystawie po raz pierwszy zaprezentują się także polscy hodowcy. Zobaczymy odmiany mieczyków oraz niezarejestrowane siewki w całej gamie kolorów, kształtów i wielkości kwiatów. – Jako ciekawostkę pragnę dodać, że słowacki hodowca Peter Lelek swoją najwyżej ocenioną siewkę mieczyka na naszej wystawie w Rybniku w 2009 roku na pamiątkę zarejestrował w 2010 roku pod nazwą Rybnik. Na kolejnych wystawach kol. Peter Lelek nazwał kolejne 3 swoje siewki nazwami związanymi z Rybnikiem. Są to Rybnicki Utopek, Rybki z Rybnika i Kocham Rybnik – informuje Piotr Wistuba.

Poczciwe dalie

Drugim kwiatem wystawy będzie dalia. Znana głównie do tej pory jako wdzięczny kwiat ogrodowy. Ten kwiat naszych parków i ogrodów naszych babć stał się obecnie bardzo popularny. Dale pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Do Europy dotarły w końcu XVIII w. do Madrytu, gdzie dyrektor Ogrodu Botanicznego Cavanilla opublikował ich botaniczny opis i nadał im gatunkową nazwę dalia. Stamtąd trafiły do Anglii, Niemiec, Francji i Rosji. Na przełomie XVIII i XIX w. dyrektor Berlińskiego Orgodu Botanicznego nadał tym nowym roślinom drugą nazwę gatunkową georginia i tej nazwy używa się także powszechnie dzisiaj. W trakcie trwania rybnickiej wystawy czynne będą liczne stoiska z roślinami i kwiatami do wysadzenia w domu i ogrodzie. Na stoiskach będzie można zakupić cebule najnowszych odmian tulipanów, narcyzów i hiacyntów, a także bylin. Będzie także możliwość zakupu książek o tematyce ogrodniczej. Na wystawę wstęp wolny!

Oprac.ska
foto: J. Miliczek

  • Numer: 32 (457)
  • Data wydania: 11.08.15
Czytaj e-gazetę