Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
W skończyłem 60 lat, a na miesiąc przed ukończeniem tego wieku wystąpiłem do ZUS z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych.
Jednak ZUS za pracę wykonywaną w warunkach szczególnych uznał tylko okres jej wykonywania w ramach stosunku pracy. Okresu, kiedy świadczyłem tę samą pracę, tyle że jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, organ rentowy nie uwzględnił w wymiarze pracy szczególnej. To pozbawiło mnie prawa do wnioskowanej emerytury.
- Z tytułu pracy w szczególnych warunkach ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Uprawnienia do tego świadczenia przysługują mężczyźnie, po: * ukończeniu 60. roku życia, * osiągnięciu okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 25 lat okresu w tym zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.
Wymieniony okres pracy szczególnej oraz ogólnej (składkowy i nieskładkowy) należy udokumentować nadzień 1 stycznia 1999 r. Ponadto emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do OFE albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa. Zaliczenia pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dokonuje się w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Za pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze uznaje się pracę świadczoną jedynie w ramach stosunku pracy, a ponadto wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku. Okresy wykonywania tej pracy stwierdza zakład pracy.
Nie nabędzie więc prawa do wcześniejszej emerytury na zasadach wynikających z art. 184. ustawy emerytalnej osoba wykonująca pracę (zaliczoną do kategorii szczególnej) w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Przywilej skorzystania z uprawnień emerytalnych dla pracujących m.in. w szczególnych warunkach, skierowany został do ubezpieczonych będących pracownikami. Jeśli Pan nie zdołał udokumentować (na dzień 1 stycznia 1999 r.) co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach wykonywanej w ramach stosunku pracy, nie nabędzie prawa do wnioskowanego świadczenia
Urodziłam się w 1946 r. Byłam rencistką, gdy 1993 roku zaczęłam pracować. Na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2003 roku. Mam ponad 6 lat nieskładkowych. Po przejściu na emeryturę pracowałam do 2010 r. Po ukończeniu 60 lat nie przeliczałam emerytury. Czy teraz mogę złożyć wniosek o przeliczenie w związku z urlopem wychowawczym?
Mogłaby Pani wystąpić z wnioskiem o emeryturę z tytułu ukończenia 60 lat. We wniosku proszę zaznaczyć, że chce Pani mieć przeliczone świadczenie według starych i nowych zasad. Zmiana dotyczy tylko kapitału początkowego. Jeśli będzie Pani miała ustaloną emeryturę według nowych zasad, to przy obliczaniu wysokości kapitału urlop wychowawczy będzie policzony jak okres składkowy, czyli 1,3 proc. zamiast 0,7. Ważne jest, że podstawa obliczenia nowej emerytury będzie pomniejszona o świadczenia pobrane wcześniej. Gdyby się okazało, że emerytura z tytułu ukończenia wieku powszechnego z kapitałem początkowym jest wyższa niż ustalona na starych zasadach, prawo do emerytury wcześniejszej ustaje niezależnie od tego, czy emerytura wcześniejsza jest wyższa od nowo obliczonej.
Najnowsze komentarze