Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Od czerwca zmiany w prawie budowlanym

30.06.2015 00:00 adam

28 czerwca w życie wejdą zmienione przepisy dotyczące prawa budowlanego. Łatwiej ma być m.in. dla inwestorów, którzy planują budowę domu. Zmianie ulegną również terminy.

Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zmierza do usprawnienia procesu budowlanego, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym stanie prawnym. – Uproszczeniu i skróceniu procedury budowlanej służyć ma również m.in. rezygnacja z obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej, a także zniesienie wymogu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – informuje Janusz Orzeł, naczelnik wydziału architektury Urzędu Miasta Rybnika.

 

Dokumentacja

po staremu

Do zgłoszenia budowy wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z obszarem oddziaływania mieszczącym się w całości na działce, na której został zaprojektowany, trzeba będzie dołączyć m. in. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (zgłoszenie z projektem). Dokumenty te będą załączane także do zgłoszenia przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, która nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru ich oddziaływania. Tak jak dotychczas, zgłoszenie budowy musi nastąpić przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót, a do ich wykonywania można przystąpić  pod warunkiem niewniesienia sprzeciwu przez organ nadzoru budowlanego w terminie 30 dni od dnia doręczenia mu zgłoszenia. W przypadku gdy organ nie wniesie sprzeciwu, projekt budowlany dołączony do zgłoszenia budowy zostanie ostemplowany jako ten, w oparciu o który prowadzone będą roboty budowlane.

 

3 lata na pierwszy sztych

W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, wymagane będzie dokonanie ich ponownego zgłoszenia. Istotne odstąpienie od projektu budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem budowy, wobec którego właściwy organ nie wniósł sprzeciwu, będzie dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczącej całego zamierzenia budowlanego. Informacje o zgłoszeniu budowy będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. – Wprowadzono zasadę, w myśl której inwestor, zamiast dokonania zgłoszenia robót budowlanych, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ponadto, bez względu na rodzaj budowy, pozwolenia na budowę wymagać będą roboty budowlane wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – dodaje naczelnik rybnickiego wydziału architektury. 

Szymon Kamczyk

  • Numer: 26 (451)
  • Data wydania: 30.06.15
Czytaj e-gazetę