Wyłączyć emocje, włączyć rozsądek
O czym należy pamiętać podejmując zatrudnienie na wakacjach, kiedy uczeń podejmując pracę podlega ubezpieczeniom społecznym, czy młodociany pracownik może wykonywać każdą pracę i ile tygodniowo może pracować oraz czy w godzinach nocnych może pracować przyszły piekarz będąc na praktykach zawodowych? To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas prelekcji „Bezpieczne wakacje - bezpieczna praca”, która odbyła się 12 czerwca w rybnickim ZUS.
Wzięło w niej udział ponad 50 uczniów z dwóch rybnickich szkół ponadgimnazjalnych. Podczas spotkania młodzi ludzie mogli się dowiedzieć, czego mogą oczekiwać od pracodawcy zatrudniającego go na okres wakacji. Od jakiej umowy będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, czy każda umowa rodzi obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń, a także od którego roku życia mogą samodzielnie podpisywać umowę o pracę i dysponować swoim wynagrodzeniem, przy których pracach młodociani nie mogą być absolutnie zatrudnieni, ani też w jakich godzinach pracy tej nie mogą podjąć. Poruszono także kwestię wyjazdów do pracy sezonowej za granicą, podleganiu ubezpieczeniom, a także pracy minimalnej jaka się w takiej sytuacji należy osobom pracującym poza granicami kraju.
Wiele miejsca poświęcono zachowaniu młodych ludzi w czasie wakacji. Psycholog Mariola Kujańska zwracała uwagę na problemy z dopalaczami, cyberprzemocą, stalkingiem. Przestrzegała przed zbytnim zaufaniem do obcych, ale też przed zaufaniem do tych, których wydawałoby się dobrze znają: kolegów, koleżanek. – Wiem, że w waszym wieku głównie rządzą emocje, ale proszę was, czasami wyłącznie te emocje i kierujcie się rozsądkiem. Zdecydowanie wyjdzie wam to na korzyść. Zanim zamieścicie zdjęcie na portalu społecznościowym, coś skomentujecie w sieci, zastanówcie się jakie to będzie miało dalsze konsekwencje. Nie wysyłajcie zdjęć do swoich chłopaków, dziewczyn, takich jakich nie chcielibyście, żeby ktoś inny je zobaczył. Nie macie pewności, że ktoś ich nie wykorzysta w innym celu – przestrzegała pani psycholog.
Spotkanie zorganizowane było z inicjatywy rybnickiego Oddziału ZUS oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. Do jego udziału zaproszono także Państwową Inspekcję Pracy.
(r)
Najnowsze komentarze