Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

16.06.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Słyszałam, że zmieniły się przepisy dotyczące obliczania kapitału początkowego, jeśli było się na urlopie wychowawczym. Ja byłam na takim urlopie sześć lat na dwoje dzieci. Podobno teraz ten czas liczy się jak okres składkowy. Co zrobić, by ZUS uwzględnił mi to w emeryturze?

Agnieszka


Osoby pobierające emeryturę na „nowych zasadach”, czyli z uwzględnieniem kapitału początkowego, które przed 1999 r. były na urlopie wychowawczym, mogą złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku ze zmianami ustawy emerytalnej od 1 maja br. Pomimo że okres sprawowania opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskładkowym, to do ustalenia wysokości kapitału początkowego, zastosowany zostanie taki przelicznik, jak do obliczenia części za okresy składkowe, a więc korzystniej dla emeryta. Przeliczenie emerytury nastąpi na wniosek zainteresowanego. Emerytura w nowej wysokości przysługiwać będzie od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek, nie wcześniej jednak niż od 1 maja 2015 r.

Osoby, które mają już ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem, mogą złożyć wniosek o ponowne jego ustalenie, ale jeżeli tego nie zrobią, w momencie przejścia na emeryturę (również na emeryturę częściową, pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) ZUS sam ustali im kapitał w najkorzystniejszy sposób z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji.


W lipcu moja mama ukończy 75 lat. Czy z racji wieku będzie otrzymywać z ZUS jakiś dodatek do emerytury?

Sylwia


Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z wyjątkiem renty socjalnej), która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo też wtedy, gdy ukończyła 75. rok życia. Osobom, które osiągnęły ten wiek, dodatek ten przyznawany jest przez ZUS z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tym celu składać w Zakładzie żadnego wniosku. Jest on wypłacany przez od miesiąca, w którym emeryt czy rencista kończy 75 lat. Należy także pamiętać, że osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek ten nie będzie przysługiwać, chyba że znajduje się poza tą placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.


Pobieram emeryturę częściową. Czy to prawda, że przy wyliczeniu emerytury powszechnej ZUS odliczy kwoty pobranych emerytur?

Stały czytelnik

Tak, przy ustalaniu emerytury powszechnej podstawę obliczenia emerytury pomniejsza się o kwoty pobranych emerytur częściowych.


  • Numer: 24 (449)
  • Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę