OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Jednostka z bogatą historią i perspektywami
Popielów zalicza się do jednej z najstarszych osad położonych w południowej części byłego powiatu rybnickiego, a obecnie jest jedną z dzielnic miasta Rybnika. Już w XIX wieku ludność wszystkich stanów i ówczesne władze zajmowały się problemem gaszenia pożarów na Ziemi Rybnickiej, a szczególnie po założeniu Ochotniczej Straży Ogniowej w Rybniku w 1875 r.
W Szkole Rolniczej w Popielowie już w 1878 r. powstały pierwsze oddziały ogniowe, które miały na celu gaszenie pożaru w gminie. Szkoła posiadała dwie sikawki ręczne i 60 metrów węża skórzanego. Oddziały ogniowe składały się z wychowanków szkoły, którzy byli w tym celu przeszkoleni. Są to pierwsze wzmianki o straży ogniowej w Popielowie. W celu zapobiegania dalszym pożarom mieszkańcy Popielowa na początku XX wieku zaczęli organizować Straż Ogniową. Pierwszymi promotorami i pionierami w organizowaniu na terenie Popielowa Straży Ogniowej byli Walenty Polok, Karol Wieczorek, Emanuel Zając, Franciszek Szczyra, Franciszek Abrachamczyk i Paweł Polonius. Pierwsze zebranie zwołano w końcu 1907 r., na którym powołano Związek „Sikawek”. Związek ten otrzymał od szkoły rolnej z Popielowa – która mieściła się w Dworze – sikawkę czterokołową, tłoczną, drewnianą oraz 40 metrów węża skórzanego. Sikawka ta została umieszczona w drewnianej szopie obok budynku Roberta Komarka i znajdowała się tam do czasu wybudowania remizy strażackiej. 22 listopada 1908 r. odbyło się pierwsze zebranie konstytucyjne w restauracji p. Holony, które miało na celu powołanie Straży Ogniowej w Popielowie oraz dokonanie wyboru zarządu. Pierwszym prezesem jednostki został Franciszek Abrachamczyk, ówczesny przewodniczący gminy. Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Straży Ogniowej w Popielowie, które odbyło się 8 grudnia 1908 r. w restauracji p. Holony przyjęto statut, regulamin obowiązków dla członków straży, jak i kwitariusz opłacania składek miesięcznych. Statut na powyższym zebraniu podpisany został przez cały Zarząd Straży Ogniowej, a zatwierdzony przez naczelnika okręgu. 12 października 1928 r., w 20. rocznicę Straży Ogniowej w Popielowie oddano do użytku murowaną remizę wraz z trzypiętrową wieżą. 3 maja 1931 r. jednostka obchodziła uroczystość poświęcenia sztandaru ufundowanego ze składek społeczeństwa.
Pierwsze auto i remiza
Podczas obchodów 50-lecia istnienia jednostki jesienią 1958 r. został poświęcony nowy sztandar dla jednostki i pierwszy samochód pożarniczy przekazany przez kopalnię „Marcel”, którym był Ford V8. W uroczystościach uczestniczyło 20 jednostek z powiatu rybnickiego oraz strażacy z Czechosłowacji. – 22 września 1983 r. w trakcie obchodów 75-lecia istnienia jednostki oddano do użytku nowy budynek gospodarczy, który służy młodzieży i wszystkim organizacjom społecznym znajdującym się na naszym terenie. Budynek został wykończony przez członków Harcerskiej Drużyny Pożarniczej. W latach 80. i 90. nastąpił wielki rozwój naszej jednostki i MDP, która wielokrotnie uczestniczyła w obozach harcersko-pożarniczych, zawodach sportowo-pożarniczych, MTO i różnego rodzaju turniejach i rozgrywkach ligowych (tenis stołowy, baseball) – mówi Henryk Rojek, prezes OSP Popielów.
Współpraca z Czechami
12 lutego 2008 r. jednostka odebrała pierwszy nowy wóz bojowy w Kielcach. Poświęcenie wozu nastąpiło 3 maja 2008 r. W tym samym roku, 20 września jednostka obchodziła swoje 100 urodziny. Z tej okazji został poświęcony nowy sztandar naszej jednostki, który odznaczono Złotym Znakiem Związku. W roku 2009 druhowie naszej jednostki rozpoczęli poszukiwania jednostki partnerskiej z którą można byłoby podjąć współpracę na szczeblu międzynarodowym. W roku 2010 pojawiła się szansa na współpracę z jednostką ochotniczej straży pożarnej w mieście Fulnek w Republice Czeskiej. Po licznych konsultacjach, wizytach obu stron w Polsce i Czechach zrodził się pomysł wspólnego działania. Po zasięgnięciu szeregu opinii postanowiono o wykorzystaniu środków finansowych oferowanych przez Euroregion Silesia. Dzięki współpracy z czeskim partnerem, strażakom udało się pozyskać pieniądze m.in. na organizację zawodów i jubileuszy.
Stale się szkolą
Ochotnicy z Popielowa często biorą udział w różnego rodzaju zawodach i ćwiczeniach. W 2014 roku pojechali np. do Bystrej na I Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników. W zawodach uczestniczyły drużyny ze Śląska, Małopolski i Dolnego Śląska ogółem 19 zespołów. Z powiatu rybnickiego w mistrzostwach startowały dwie sekcje z OSP – Lyski i OSP – Popielów. Ostatecznie, po czterech dniach zmagań, strażacy z Popielowa znaleźli się tuż za podium, na czwartym miejscu. 21 marca tego roku, na obiektach firmy Vacat (byłe RZN) odbyły się ćwiczenia pożarnicze, które miały na celu ratowanie osób z pomieszczeń zadymionych. W ćwiczeniach międzynarodowych uczestniczyły jednostki SDH – Fulnek z Czech, OSP – Lyski i OSP – Popielów pod nadzorem strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Później strażacy z Popielowa uczestniczyli w podobnych ćwiczeniach w OSP Lyski, a także w ćwiczeniach Kompanii Odwodowej nr 11 Rybnik. 6 czerwca natomiast zorganizowali międzynarodowe zawody pożarnicze u siebie. Jednostka stale się rozwija, pozyskując nowych strażaków, sprzęt oraz biorąc udział w szkoleniach. W ostatnim czasie w jednostce zakończyły się gruntowne remonty, ale to jeszcze nie wszystkie prace, jakie strażacy mają w planach. – W tym roku planujemy wykonanie oświetlenia naszego parkingu z pozyskanych środków. Zamontowanie latarni znacznie poprawi bezpieczeństwo i estetykę – zapowiada Henryk Rojek. Warto dodać, że do momentu wyboru na prezydenta, czynnym strażakiem w jednostce był Piotr Kuczera. Po objęciu stanowiska, strażacy urządzili mu przyjęcie z okazji przejścia w stan spoczynku.
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w popielowie
Liczba wyjazdów: 2014 - 39, 2013 - 39, 2012 - 85, 2011 - 58, 2010 - 40
Liczba członków biorących udział w akcjach: 20
Liczba wszystkich członków: ponad 160 członków czynnych i wspierających
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GBA 2,5/16 MAN rok prod. 2007,
• pompa szlamowa – 1000 dm3/min ROBIN, 400 dm3/min HONDA, 900 dm3/min HONDA,
• pompa pływająca – brak,
• agregat prądotwórczy – 2,8 kW 230V ROBIN, 4,8 kW 230V Kohler SMG-5M-K,
• pilarka - Piła łańcuchowa STIHL MS280, STIHL MS362, Piła tarczowa STIHL TS400,
• aparaty oddechowe – 4 szt. FENZY, 2 szt. FASER.
Sprzęt dodatkowy: Zestaw hydrauliczny spalinowy HOLMATRO.
Prezes: Henryk Rojek
Naczelnik: Arkadiusz Drobot
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze