LYSKOR już po nowemu
PSTRĄŻNA. Zarząd i pracownicy Stowarzyszenia LGD LYSKOR zorganizowali konferencję, w celu podsumowania minionego rozdania środków europejskich. W latach 2009-2015 budżet LYSKORU wyniósł aż 1,97 mln złotych. 18 maja do stowarzyszenia weszły oficjalnie 3 nowe gminy.
Ostatnia konferencja miała podsumować Lokalną Strategię Rozwoju, przygotowaną na lata 2009-2015. W tym okresie do stowarzyszenia należały dwie gminy – Lyski i Kornowac, co łącznie dało niecałe 15 tys. mieszkańców. W tym czasie budżet stowarzyszenia wyniósł 1,97 mln złotych z zaplanowanych 2,03 mln zł. Budżet podzielono na kilka pozycji: wdrażanie LSR (1,53 mln zł); wdrażanie projektów współpracy (39,5 tys. zł); funkcjonowanie LGD, nabywanie doświadczenia i aktywizację (397,3 tys. zł). Z puli na wdrażanie LSR finansowano m.in. projektu z odnowy i rozwoju wsi, a także małe projekty. Najwięcej projektów ze środków LYSKOR zrealizowały samorządy. Gmina Lyski zrealizowała 9 projektów, a Kornowac 7. Wśród beneficjentów znalazły się również takie organizacje jak np. OSP Raszczyce, OSP Kobyla, OSP Rzuchów, Kółko Rolnicze w Pstrążnej, GOK w Kornowacu, parafie w Pstrążnej i Raszczycach, Stowarzyszenie Sumina, Gminna Biblioteka Publiczna w Lyskach, kluby sportowe i wielu innych. Największe dotację uzyskały projekt stworzenia miejsca rekreacji w sołectwie Bogunice z 2010 roku (ok. 13,7 tys. zł) oraz m.in. organizacja obchodów dożynek wiejskich w Pstrążnej w 2010 roku (ok. 15 tys. zł).
Stałe imprezy
W ciągu ostatnich siedmiu lat dużym osiągnięciem był projekt KREATOR. Ta inicjatywa trzech lokalnych grup działania, która miała odkryć potencjał lokalnej twórczości. To udało się z nawiązką. Projekt połączył lokalnych twórców, stworzył platformę internetową – promującą ich dzieła oraz umożliwił popularyzację rękodzieła. Oprócz projektu KREATOR tradycją w stowarzyszeniu LYSKOR stały się cykliczne warsztaty rękodzielnicze m.in. z dekorowania techniką decoupage, tworzenia witraży, robienia biżuterii.
Dodać należy, że w ciągu ostatnich 7 lat działalności, LYSKOR zainicjował szereg imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się w życie lokalnych społeczności. Są to m.in. Biesiada Miodowa w Raszczycach, Moik – organizowany w różnych miejscowościach, rajd rowerowy, Przegląd Zespołów Artystycznych w Kobyli oraz Noc Świętojańska w Pstrążnej, której najbliższa edycja odbędzie się już w czerwcu. Imprezy łączą pokolenia i pozwalają na kultywowanie tradycji, które często zostały już gdzie indziej zapomniane.
Konieczna zmiana
W tym roku w stowarzyszeniu zaszła rewolucja. Od 18 maja nowymi członkami grupy zostały gminy Jejkowice, Gaszowice oraz miasto Pszów. Na zorganizowanej 19 maja konferencji pojawili się przedstawiciele władz wszystkich starych i nowych gmin tworzących LYSKOR. Rozszerzenie działania organizacji wynika z konieczności poszerzenia lokalnych grup działania od 2015 roku na obszary obejmujące minimum 30 tys. mieszkańców. W nowym składzie do LYSKORU należy już ponad 40 tys. mieszkańców, dla których dysponowane będą środki na różnego rodzaju projekty. – Rozrastamy się może nie tylko dlatego, że chcemy, ale również dlatego, że ustawodawca nas do tego przymusza. Obszary działania powinny być coraz szersze, więc zasięg tego typu organizacji również powinien się powiększać. Wiele osób udało się pobudzić do działania. Ludzie, którzy w tę inicjatywę się zaangażowali, zespolili się i chyba dziś nie wyobrażają sobie życia bez LYSKORU. Drugą kwestią są efekty namacalne, czyli inwestycje, które zostały już zrealizowane – powiedział Grzegorz Gryt, wójt Lysek – jeden z inicjatorów powstania stowarzyszenia w 2006 roku. Najbliższy rok przyniesie dla stowarzyszenia nowe pomysły i inicjatywy, realizowane również u nowych członków oraz nową perspektywę finansową.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze