Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

19.05.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mąż jest na emeryturze, ale pracuje i składki nadal są za niego odprowadzane. Słyszałam, że może co trzy miesiące składać wniosek o przeliczenie świadczenia, donosząc zarobki, ale co by się stało, jakby przyniósł takie zaświadczenie raz w roku za cały ten roczny okres pracy?

Mąż ma prawdopodobnie ustaloną wysokość świadczenia według nowych zasad, a kolega według starych zasad. ZUS przeliczy stare świadczenie poprzez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych już po przyznaniu emerytury. O doliczanie dodatkowych okresów można wnioskować po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

(zakończeniu pracy, która pociąga za sobą opłacanie składek). W tym ostatnim przypadku nie trzeba czekać na zakończenie kwartału. W niektórych przypadkach emeryt może również wnioskować o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia. Wymaga to udowodnienia wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, niż ten przyjęty do obliczenia tej podstawy. Wysokość podstawy wymiaru to - najogólniej - stosunek zarobków do średniej krajowej w tym samym czasie.

Natomiast emerytury ustalone według nowych zasad mogą być ponownie ustalone poprzez doliczenie równowartości kwoty wynikającej z podzielenia składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego po dniu podjęcia wypłaty emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Przeliczenie takie może być dokonane po zakończeniu roku kalendarzowego lub po ustaniu tytułu ubezpieczenia.


Mój dotychczasowy pracodawca zlikwidował moje stanowisko pracy z przyczyn ekonomicznych. Czy po spełnieniu warunków ogólnych, mając ukończone 55 lat będę mogła ubiegać się oświadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania umowy o pracę z przyczyn po stronie zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy: * ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna oraz ma staż uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn; * bez względu na wiek - posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.


Jestem emerytem, ale nadal pracuję. Czy mogę złożyć wniosek o przekazanie wstrzymanej emerytury po ustaniu zatrudnienia, na przykład w grudniu 2015 roku?

– Jeżeli została Panu przyznana emerytura przez 1 stycznia 2011 r., o odwieszenie wypłaty świadczenia może Pan złożyć wniosek bez rozwiązywania stosunku pracy. Jeżeli po 1 stycznia 201l r., wówczas w celu podjęcia wypłaty musi być bezwzględnie rozwiązany stosunek pracy. Warto dodać, że jeżeli nie osiągnął Pan powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, a podjąłby Pan wypłatę emerytury i ponownie nawiązał stosunek pracy, to uzyskany przychód podlegałby rozliczeniu zawieszalności.


  • Numer: 20 (445)
  • Data wydania: 19.05.15
Czytaj e-gazetę