OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Wyposażeni na każdą okoliczność
W niedzielę 3 maja strażacy z OSP Świerklany obchodzili swoje święto. Przy okazji Dnia Strażaka zorganizowano również obchody 115-lecia działalności miejscowej OSP. Była to okazja do podziękowań i odznaczeń.
Różnego rodzaju nieszczęścia i klęski żywiołowe nie ominęły także mieszkańców Świerklan Górnych i Dolnych. Na początku XX wieku stwierdzono, że ówczesne środki ochrony (którymi było wtedy de facto tylko donoszenie wody w wiadrach na miejsce pożaru), nie pokonają żywiołowej siły ognia. W przeddzień wejścia w nowy wiek została założona OSP Świerklany. W 1900 roku mieszkańcy zebrali się w karczmie Józefa Nogły, by powołać pierwszą drużynę strażacką. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Maciej Mrowiec, Józef Nogły, Leon Starzyczny oraz Alojzy Abrachamczyk. W 1900 roku strażacy posiadali sikawkę ręczną. Była to beczka osadzona na osi wozu konnego, która na co dzień stała pod specjalną wiatą, pokrytą słomianą strzechą. W 1910 roku gminy zakupiły sikawkę czterokołową i dwucylindrową, a pierwszym komendantem został Maciej Mrowiec. W tym samym roku ze składek mieszkańców ufundowano pierwszy sztandar, a pierwsza remiza została otwarta w 1921 roku. 23 listopada 1928 roku wielka tragedia dotknęła Świerklany, gdzie spłonął zabytkowy drewniany kościółek. Na nic zdały się starania strażaków, którzy do ostatniej chwili prowadzili akcję gaśniczą. W czasie okupacji remiza wraz ze sprzętem została doszczętnie zniszczona, a nową wybudowano dopiero w 1960 roku, pod przewodnictwem prezesa Alfreda Piksy. Pierwsza motopompa trafiła do jednostki w 1955 roku, a strażacy kupili także figurę swojego patrona św. Floriana. Ochotnicy chodzili z figurą podczas kościelnych uroczystości. Dwa lata po wybudowaniu remizy zagościł w niej samochód gaśniczy Star 20. W późniejszych latach strażacy zaopatrzyli się również we własną siłownię, która służy im po dziś dzień.
Pełne wyposażenie
Obecnie w garażu OSP Świerklany stoją ciężki jelcz z 1994 roku, średni star z 2005 roku i ostatni nabytek, czyli lekki ford transit z 2012 roku. Tym samym jednostka jest wyposażona przekrojowo. Dzięki ciężkiemu samochodowi może gasić duże pożary, np. zabudowań, średni samochód jest uniwersalny, a lekki przydaje się m.in. podczas różnych zdarzeń określanych jako miejscowe zagrożenia. – W tym roku dokonaliśmy zakupu ciężkiego sprzętu ratownictwa drogowego. Zakup w budżecie gminy był zaplanowany na rok ubiegły, ale wszystko sfinalizowaliśmy w tym roku. Sprzęt jest już w naszej remizie i zostanie zamontowany na specjalnym wózku do samochodu star. To sprzęt bardzo wydajny i sprawny. Wyposażony jest w dwa rodzaje kleszczy, rozpieracz. Do pompy hydraulicznej można jednocześnie przyłączyć dwa niezależnie działające urządzenia. W przypadku groźniejszego wypadku można podnieść samochód rozpieraczem, a druga osoba kleszczami może już rozcinać samochód – mówi Leon Karwot, prezes OSP Świerklany.
Reprezentacja na zawodach
W tym roku oprócz jubileuszu jednostka planuje kilka ważnych inicjatyw. Na 30 maja zaplanowano kolejne zawody sportowo-pożarnicze o puchar wójta gminy Świerklany. To ciekawa impreza, której próżno szukać w innych gminach. Konkurencje na zawodach nie są typowymi zadaniami, bo przeprowadzone są z humorem. Jest np. strącanie pachołków prądem wody z... wiader. Co roku w zawodach biorą udział zaproszone jednostki z terenu powiatu rybnickiego i Rybnika. Także w tym roku konkurencja na pewno będzie silna. Zawody odbędą się przy stadionie Fortecy. OSP Świerklany stara się również pozyskać młodzież, bo niedawni członkowie drużyny młodzieżowej już dorośli i trzeba poszukać nowych ochotników. Później w gminie odbędą się zawody gminne, których gospodarzem będzie OSP Jankowice. W czerwcu sekcja OSP Świerklany wybiera się również na sportowo-pożarnicze międzynarodowe zawody do Popielowa. Będzie to okazja do porównania sił i środków z jednostkami z Czech i innych zaproszonych krajów.
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w Świerklanach
Liczba wyjazdów: 2014 - 37, 2013 - 52, 2012 - 37, 2011 - 28, 2010 - 31
Liczba członków biorących udział w akcjach: 50
Liczba wszystkich członków: 86
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GCBA 5/32 JELCZ rok prod. 1994, GBA 2,5/16 STAR rok prod. 2005, SLKw Ford Transit rok prod. 2012
• pompa szlamowa - 1200 dm3/min HONDA,
• pompa pływająca - 1200 dm3/min HONDA,
• agregat prądotwórczy - 4 kW 230V Honda, 6,5 kW 230 Honda,
• pilarka - Piła łańcuchowa HUSQVARNA 55, STIHL 390, piła tarczowa PARTNER K-650,
• aparaty oddechowe - 4 szt. FENZY.
Sprzęt dodatkowy: Zestaw hydrauliczny spalinowy LUKAS.
Prezes: Leon Karwot
Naczelnik: Janusz Krótki
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze