Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Suche konary przy Kościuszki przestaną straszyć

05.05.2015 00:00 red

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku planuje wymianę drzew. Chore i martwe robinie akacjowe zostaną wymienione na nowe drzewa, ustawione w specjalnych donicach.

Do wycinki kwalifikuje się drzewa stwarzające zagrożenie dla ludzi (mienia) korzystających z obiektu terenów zieleni, drzewa z objawami chorób, kolidujących z urządzeniami na terenie terenów zieleni i suche. Usuwane są także drzewa stanowiące zagrożenie w ruchu drogowym i kolidujące z infrastrukturą drogową. Drzewa usuwane są też np. jeżeli przy planowanej do wykonania inwestycji nie można tego uniknąć. Wniosek o wyrażenie zgody na wycinkę poszczególnych drzew kierowany jest do Wydziału Ekologii Urzędu Miasta. Do wydziału mienia wpływają wnioski właścicieli działek sąsiadujących z działkami miejskimi, którym przeszkadzają rosnące tam drzewa. Wtedy takie wnioski przekazywane są do organów zastępczych wyznaczonych przez SKO w Katowicach. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony przyrody wydział ekologii, w imieniu prezydenta miasta, działa na wniosek osoby (fizycznej lub prawnej) zainteresowanej wycięciem drzew, w tym również jednostek organizacyjnych miasta. W przypadku inwestycji miejskich decyzje takie zapadają na etapie opracowania projektu budowlanego, opiniowanego przez osoby nadzorujące realizację tych inwestycji.

Przeglądy i decyzje

– Przegląd oraz kwalifikacji drzew do wycinki na terenach zieleni będących w trwałym zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej, tj. parki, zieleńce i skwery, dokonują pracownicy ZZM posiadający przygotowanie ogrodnicze – leśne i dysponujący doświadczeniem zawodowym w tym zakresie. Na terenach prywatnych decyduje (kwalifikuje) właściciel posesji. Wniosek o wyrażenie zgody na wycinkę poszczególnych drzew kierowany jest do Wydziału Ekologii Urzędu Miasta. Następnie po sprawdzeniu wniosku i zawartym w nim określeniu powodu wycinki drzew, określenia ich gatunków, obmiarów oraz ilości, pracownicy Wydziału Ekologii wykonują wizję w terenie. Na podstawie analizy wniosku oraz oceny drzew wydawana jest decyzja ze zgodą na wycinkę, która jest podstawą do działań związanych z usunięciem drzew – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika. Warto dodać, że Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje  przeglądy drzew dla potrzeb własnych, dla oceny stanu zdrowotnego drzew na terenach zieleni urządzonej (parki, zieleńce, skwery), chociaż nie ma takiego obowiązku ustawowego.

Wycinka na jesień

W sumie Miasto planuje wyciąć 99 robinii akacjowych, które są martwe lub chore i obecnie tylko psują estetykę ulicy Kościuszki. Rzędy drzew ciągną się po obu stronach ulicy, a tylko niewiele z nich wypuszcza jeszcze liście. Koncepcja wycinki przewiduje usunięcie uschniętych roślin i ustawienie specjalnych donic, w których zasadzone będą nowe drzewa z gatunku lipy drobnolistnej w odmianie „Ranczo”. Taki zabieg jest konieczny, bo pod ulicą biegnie skomplikowana sieć mediów. Zasadzenie drzew w podłożu stworzyłoby zagrożenie ingerencji systemu korzeniowego w podziemne instalacje. Dlatego pojawiła się koncepcja dużych donic. W tym roku miasto planuje usunięcie drzew od dworca PKP do ul. Chrobrego. Drzewa mają być usunięte na jesieni. Wtedy też nastąpi ustawienie donic z lipami.

Obecnie trwa wycinka drzew, na usunięcie których miasto uzyskało stosowne zezwolenia. ZZM nie tworzy planów na wycinkę drzew w roku bieżącym. – Na terenach, którymi włada ZZM (jest to powierzchnia 107,4 ha) obecnie są wnioski na usunięcie 166 drzew. Są to parki, zieleńce i skwery z terenu całego miasta, będące w trwałym zarządzie ZZM – wyjaśnia Agnieszka Skupień. Warto dodać, że nie istnieją limity co do liczby drzew, które miasto może wyciąć w danym roku kalendarzowym.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 18 (443)
  • Data wydania: 05.05.15
Czytaj e-gazetę