OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
W tym roku nowy garaż
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełku sięga 1909 roku. Oficjalnie straż założono 2 sierpnia, a pierwszym komendantem jednostki został Maksymilian Reinlich. Wtedy jeszcze nikomu nie przyszłoby do głowy, że po 106 latach jednostka będzie szczycić się dużą ilością sprzętu i wysoką sprawnością strażaków.
W cztery lata po założeniu jednostki, ochotnicy zaczęli myśleć o budowie remizy. Na zebraniu 16 marca 1913 roku strażacy omówili plan budowy remizy, a także plany zakupu węży. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej przekazała OSP Bełk ogromną, jak na ówczesne czasy kwotę 50 marek. Miesiąc później strażacy zorganizowali pierwsze ćwiczenia pożarnicze. Przez kolejne lata jednostka zyskiwała coraz nowsze wyposażenie, a strażacy rozwijali się zarówno pod kątem sprawności fizycznej, jak i wiedzy pożarniczej. Dziś jednostka posiada aż trzy samochody, 18 ratowników z pełnym przeszkoleniem oraz młodzieżową drużynę, która w przyszłości będzie niosła pomoc w potrzebie. Strażacy z Bełku niosą pomoc nie tylko na terenie swojej miejscowości, ale także w całej gminie. Ich działalność nie tylko skupia się na walczeniu z żywiołem i pomocy przy wypadkach. – Angażujemy się również w zabezpieczanie imprez w gminie i sołectwie. Często jesteśmy na zabezpieczeniu imprez motocrossowych, w ostatnią niedzielę zabezpieczaliśmy również imprezę biegową na Wzgórzu Ramża. Jesteśmy na każde zawołanie – mówi Anna Wojnarowska, która jako jedna z dwóch pań w OSP Bełk wyjeżdża do akcji ratowniczych.
Rodzinna pasja
OSP Bełk jest jedną z najmłodszych w gminie pod względem wieku jej członków. W jednostce prężnie działa drużyna młodzieżowa, która liczy 10 osób. Straż w Bełku to formacja bardzo rodzinna. Należą do niej często dziadkowie, ojcowie i synowie. Są także mamy. – Straż to organizacja wielopokoleniowa. Pasja do pożarnictwa przechodzi z ojca na syna, dzięki czemu nie mamy tak dużych problemów z młodzieżą, jak w innych jednostkach – mówi Robert Kowol, prezes OSP Bełk. Dumą jednostki są strażacy zawodowi, którzy oprócz pracy w PSP Rybnik, również należą do straży ochotniczej, wspomagając jednostkę swoim doświadczeniem i umiejętnościami. – Nie ma problemów z gotowością bojową. To ludzie przeszkoleni pod kątem zawodowym. Często bazujemy na ich opinii i doświadczeniu – mówi Witold Siepielewski, naczelnik OSP Bełk.
Marzą o KSRG
W tym roku ochotnicy z Bełku otrzymali z JRG Rybnik potężny samochód gaśniczy renault kerax i wraz z nim pojawił się pewien problem, bo w OSP Bełk nie ma wolnego garażu. – Naszym największym marzeniem jest wejście do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pod tym kątem stale się szkolimy, dlatego również we współpracy z komendą przyjęliśmy do siebie ten samochód. To specjalistyczne auto z małym przebiegiem. W planie na ten rok mamy rozbudowę jednostki. Są na to zabezpieczone pieniądze i teraz musimy znaleźć miejsce przy remizie na dobudowę pomieszczenia garażowego z zapleczem – zapowiada prezes Robert Kowol. Strażacy z Bełku bardzo starają się o wejście do KSRG. – Mamy już poparcie samorządu i PSP, ale decyduje Warszawa – dodaje prezes. W gminie Czerwionka-Leszczyny już trzy jednostki należą do KSRG. Jest szansa, że OSP Bełk zostanie częścią systemu w 2016 roku.
Plany na zawody
W ubiegłym roku strażacy z Bełku uczestniczyli w 25 akcjach, z czego 17 stanowiły pożary. Odnotowano jeden fałszywy alarm. – Nie mamy wielu wyjazdów, a jeśli już jedziemy, to najczęściej poza teren wsi. U nas dzięki Bogu niewiele się dzieje. W tym roku tylko raz jechaliśmy do pożaru traw – podkreśla naczelnik. W zeszłym roku strażacy mieli pecha na zawodach gminnych. Niestety motopompa odmówiła posłuszeństwa i OSP Bełk nie mogła wystartować w ćwiczeniu bojowym. Wcześniej jednak strażacy odnotowywali znaczące sukcesy, jak np. zdobycie pierwszego miejsca przez drużynę młodzieżową na zawodach powiatowych. W tym roku ochotnicy chcą wystartować zarówno w zawodach gminnych i powiatowych, które będą zorganizowane we wrześniu.
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w Bełku
Liczba wyjazdów: 2014 - 25, 2013 - 27, 2012 - 39, 2011 - 16, 2010 - 33
Liczba członków biorących udział w akcjach: 18
Liczba wszystkich członków: 55
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GCBA 8/50 RENAULT Kerax rok prod. 2004, GCBA 4/32 JELCZ rok prod. 1991, GLM 8 FORD rok prod. 1993,
• pompa szlamowa - 1300 dm3/min - Koshin Honda,
• pompa pływająca – brak,
• agregat prądotwórczy - 2,8 kW 230V NT260, 2 kW 230V KNURZ KIRSCH,
• pilarka - Piła łańcuchowa STHIL MS 271, STIHL MS-290, Piła tarczowa STIHL TS 420,
• aparaty oddechowe - 2 szt. FENZY.
Sprzęt dodatkowy: Zestaw hydrauliczny ręczny Holmatro, działko wodno-pianowe przenośne - 2400 dm3/min.
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej
Najnowsze komentarze