Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Miasto dokłada milion złotych do budżetu obywatelskiego

27.04.2015 00:00 red

Budżet obywatelski funkcjonuje w Rybniku od 2013 roku. W dwóch edycjach wybrano łącznie 54 projekty, które oszacowano na łączną kwotę ponad 3,6 miliona złotych.

Ta forma wydatkowania publicznych środków finansowych umożliwia mieszkańcom zabranie głosu na temat tego, jakie przedsięwzięcia powinny zostać zrealizowane w mieście, zwłaszcza w konkretnej dzielnicy. –  Budżet obywatelski to przede wszystkim szansa na wdrożenie pomysłów ważnych dla lokalnej społeczności. To także okazja do tego, by aktywnie uczestniczyć w życiu swojej małej ojczyzny, podejmować decyzje służące jej rozwojowi, zyskać poczucie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie i pogłębić związek z miejscem swojego zamieszkania. Dzięki współdziałaniu z innymi mieszkańcami, budżet obywatelski jest także doskonałym sposobem na integrację społeczną – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. 

Milion więcej

Już niedługo rybniczanie będą decydować, co w ramach budżetu obywatelskiego powstanie w roku 2016. Na realizację ich pomysłów, Miasto ma zamiar przeznaczyć trzy miliony złotych.

Dwa miliony zł przeznaczone zostaną na dzielnicowe projekty lokalne. Wysokość kwoty przypadającej  danej dzielnicy uzależniona jest od liczby mieszkańców. – Nowością w stosunku do poprzednich edycji budżetu obywatelskiego jest zaplanowanie dodatkowo kwoty jednego miliona zł na projekty o charakterze ogólnomiejskim – wartość pojedynczego projektu nie może tu jednak przekraczać kwoty pięciuset tysięcy złotych – wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Co, gdzie, kiedy

Propozycje projektów do budżetu obywatelskiego można składać od 1 do 31 maja. Od początku czerwca do końca sierpnia  zgłoszone projekty będą weryfikowane formalnie. W tym czasie ustalone zostaną listy projektów do głosowania, wyznaczeni zostaną też moderatorzy prezentujący projekty oraz przygotowane zostaną prezentacje projektów. Na pierwszą połowę września zaplanowano głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi propozycjami projektów. Do 20 października poznamy informacje  o projektach wybranych do realizacji, które następnie zostaną wpisane do projektu budżetu miasta. – Procedurę zgłaszania projektów, zasady i tryb ich wybierania określać będzie regulamin budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika, który podany zostanie  do publicznej wiadomości  do końca kwietnia – informuje Agnieszka Skupień.

(opr. pm)


Kalendarium

• Od 1 maja do 31 maja –  składanie propozycji projektów do budżetu obywatelskiego na dany rok.

• Od 1 czerwca do 30 sierpnia – weryfikacja formalna zgłoszonych projektów przez Biuro Organizacji Pozarządowych i Sportu, weryfikacja merytoryczna zgłoszonych projektów przez wskazane jednostki organizacyjne miasta, ustalenie listy projektów do głosowania, wyznaczenie moderatorów prezentujących projekty, przygotowanie prezentacji projektów.

• Pierwsza połowa września – głosowanie nad zgłoszonymi propozycjami projektów.

• Do 20 października – ogłoszenie informacji o projektach wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, wpisanie wybranych projektów do projektu budżetu miasta.

Co to jest budżet obywatelski inaczej partycypacyjny?

Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze. Robią to poprzez: – uczestniczenie w określaniu najpilniejszych wydatków, – składanie własnych propozycji, – większą rolę w kontroli wydatków publicznych. W odróżnieniu od konsultacji społecznych, w wypadku budżetu partycypacyjnego decyzje podjęte przez mieszkańców są wiążące. Jest wiele różnych modeli takiego tworzenia budżetu. W każdym z nich zakres bezpośredniego wpływu mieszkańców jest różny. Jednak najważniejsze to umożliwienie mieszkańcom zabrania głosu.

  • Numer: 17 (442)
  • Data wydania: 27.04.15
Czytaj e-gazetę