Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

14.04.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam niepełnosprawną córkę, w lipcu skończy 18 lat. Do tej pory pobierałam na nią zasiłek pielęgnacyjny. Czy jak moje dziecko stanie się dorosłe, to czy ZUS będzie jej płacił rentę?

Po ukończeniu przez córkę 18. roku życia będzie mogła ona złożyć w ZUS wniosek o rentę socjalną. Warunkiem przyznania tego świadczenia jest uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda takie orzeczenie, córce przyznanie renta socjalna. Od 1 marca 2015 r. renta socjalna wynosi 739,58 zł.


Na emeryturę przejdę w przyszłym roku. Będzie ona liczona już całkowicie według nowych zasad. Ile powinienem mieć wypracowanych okresów składkowych i nieskładkowych, żeby dostać emeryturę. Przyznam, że czasami zdarzyły mi się lata, kiedy nie miałem pracy i byłem na utrzymaniu żony.

W nowym systemie emerytalnym długość okresów składkowych i nieskładkowych nie wpływa na prawo do przejścia na emeryturę. Prawo to, według obecnych zasad przysługuje po spełnieniu przez ubezpieczonego wyłącznie warunku osiągnięcia wieku emerytalnego.


Od kilku miesięcy jestem bez pracy i środków do życia. Chciałbym złożyć wniosek o emeryturę częściową. Gdyby udało mi się po jakimś czasie znaleźć zatrudnienie, to czy podjęcie pracy pozbawiłoby mnie prawa do tej emerytury?

Nie, osoby pobierające emeryturę częściową mogą pracować i zarabiać bez żadnych ograniczeń. Przy ustalaniu prawa do emerytury częściowej nie mają bowiem zastosowania przepisy dotyczące zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych.


Kto może skorzystać z częściowej emerytury?

Emerytura częściowa przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: kobieta urodzona po 31 grudnia 1958 r., która nie osiągnęła podwyższonego wieku emerytalnego, ale ukończyła 62 lata i udowodniła co najmniej 35 lat okresu składkowego i nieskładkowego, mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r., który nie ma ukończonego podwyższonego wieku emerytalnego, ale ma ukończone 65 lat oraz co najmniej 40. Letni okres składkowy i nieskładkowy. Z emerytur częściowych można korzystać od stycznia 2014 r. Na razie uprawnieni są jedynie mężczyźni urodzeni w 1949 r. Kobiety – tylko te urodzone w I kwartale 1959 r. – będą mogły przejść na emeryturę częściową w 2012 r.


  • Numer: 15 (440)
  • Data wydania: 14.04.15