Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Rybnik. Razem dla pokoju: Pokój? Czy to jeszcze możliwe?

07.04.2015 00:00 red

Początek roku kalendarzowego skłania do refleksji nad czasem przeszłym, nad wydarzeniami minionymi. Ale – każe także zastanowić się nad tym, czego możemy oczekiwać w nadchodzącym czasie. I wyciągnąć wnioski z dotąd popełnionych błędów…

Hanna Przyczyna

Ostatnie lata obfitują w konflikty o różnorodnym charakterze. Pojawiło się szereg zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, wiele krajów ogarniętych jest wojnami domowymi, a są takie, które walczą o niepodległość lub o zwiększenie swoich wpływów i terytoriów.

Historyczne zaszłości

Często konflikty mają podłoże historyczne, są pokłosiem dawnych sporów lub ukrytych antagonizmów, wybuchają pomiędzy sąsiednimi narodami albo na skutek aktywności ruchów separatystycznych i organizacji terrorystycznych. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, siedemdziesiąt procent ofiar cywilnych na przykład trwającej od lat wojny w Afganistanie zginęło w wyniku ataków terrorystycznych i egzekucji przeprowadzonych przez talibów. Pomimo nawet działań wielu państw, w tym również Polski, nie udało się uspokoić napiętej sytuacji w tamtym rejonie świata. Dodatkowo w 2013 roku wojna domowa w Syrii pochłonęła 70 tysięcy ofiar, głównie cywilów, a ONZ potwierdziła użycie w walce pomiędzy stronami broni chemicznej. Świat, póki co, wydaje się bezradny.

Religijne nieporozumienia

Dochodzi także w wielu miejscach globu do konfliktów na tle religijnym. One, dzieląc wyznawców różnych grup religijnych, wybuchają nierzadko w obrębie jednego państwa. Przykładem mogą być Indie i tamtejsze walki muzułmanów z hindusami. Także konflikt religijny na Filipinach, które – choć w większości zamieszkiwane przez katolików – ciągle borykają się z dążeniami muzułmanów z południa kraju do utworzenia odrębnego państwa. Latem 2014 roku na terytorium Syrii i Iraku dżihadyści utworzyli Państwo Islamskie, według nich – zgodne  z tradycją i naukami proroka Mahometa. Zorganizowali siły zbrojne dokonujące ataków terrorystycznych, porywające ludzi (głównie innowierców), dokonujące egzekucji na zakładnikach. W Internecie publikowane są filmy z kolejnych wykonywanych egzekucji.  

Cierpią niewinni

Ostatni rok zdominowały tragiczne doniesienia z Ukrainy. Zarówno pokojowe próby zażegnania konfliktu na wschodzie kraju, jak i wprowadzone przez Zachód sankcje wobec Rosji, wspierającej działania aktywnych na Ukrainie separatystów, nie doprowadziły do zaprzestania działań zbrojnych. I tam cierpią niewinni ludzie, czego dowodem może być zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu pasażerskiego z prawie trzystoma osobami na pokładzie…

Styczeń rozpoczął się od zamachu terrorystycznego w Paryżu. Szacuje się, że ponad sześćdziesiąt procent mieszkańców Francji (kraju, w którym w życiu publicznym podkreśla się poglądy laickie) jest katolikami, zaś islam uważany jest tam za drugą pod względem wielkości religię. W świecie laickim okazuje się jednak, że trudno o poszanowanie wyznawanych przez wielu wartości religijnych. Brak szacunku wobec inności spotkały się we Francji z zemstą i okrucieństwem, co doprowadziło do śmierci pracowników jednej z satyrycznych gazet…

Zastanawiam się, czy jesteśmy w stanie przeciwstawić się szerzącemu się złu i przemocy. Myślę nieustannie o tym, jak przeciwdziałać temu, co doprowadza do odebrania poczucia ludzkiego bezpieczeństwa. Mam cichą nadzieję, że 2015 rok przyniesie uspokojenie sytuacji zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w krajach europejskich. Pragnę, aby zagościły pokój, bezpieczeństwo i pojednanie między narodami. Jak najszybciej i na stałe!

  • Numer: 14 (439)
  • Data wydania: 07.04.15
Czytaj e-gazetę