Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

07.04.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 50 lat i pracuję w szczególnych warunkach jako kierowca autobusu. Czy nadal mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić?

- Osobom pracującym w warunkach szkodliwych, które spełnią określone przepisami warunki, przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Emerytura ta przysługuje pracownikom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Mogą oni przejść na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach (zgodnie z art. 4. ustawy o emeryturach pomostowych) po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn), jeżeli spełnią łącznie następujące warunki: mają okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, mają łączny okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zarówno przed 1 stycznia 1999 r. wymienione w starych i nowych wykazach, jak i po 31 grudnia 2008 r. - wymienione w nowych wykazach oraz rozwiązały stosunek pracy.

Osobami wykonującymi prace w szczególnych warunkach są pracownicy, którzy w pełnym wymiarze czasu pracy są zatrudnieni przy tego rodzaju pracach. Przy ustalaniu, czy został spełniony warunek 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, uwzględnia się zatem zarówno okresy, w których były wykonywane prace ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2009 r., jak też okresy, w których wykonywane były takie prace wymienione w aktualnych wykazach. Okresy te sumuje się.


Od kilku lat pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu. W 2013 r. ukończyłam powszechny wiek emerytalny i złożyłam wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi emeryturę, ale renta po mężu była wyższa, dlatego nadal ją pobieram. Teraz mam okazję podjąć zatrudnienie. W jakiej wysokości będę mogła osiągać przychody?

- Prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby. Nie ma to zastosowania wobec emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ustalony indywidualnie w zależności od daty urodzenia ubezpieczonego. Czytelniczka jako uprawniona do więcej niż jednego świadczenia pobiera jedno z nich - wyższe. Nie utraciła jednak statusu emeryta, któremu organ rentowy przyznał emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku i ją zawiesił jako świadczenie mniej korzystne od renty rodzinnej po mężu. Czytelniczka może osiągać przychody w dowolnej wysokości niezależnie dopuszczalnych limitów. Dodatkową korzyścią będzie możliwość przeliczenia świadczenia emerytalnego z tytułu podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Emerytura może wówczas okazać się wyższa od pobieranej renty rodzinnej


  • Numer: 14 (439)
  • Data wydania: 07.04.15
Czytaj e-gazetę