Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Maroko Nowiny: Książka powstała z pasji

31.03.2015 00:00 red

Adam Ochojski to pasjonat, jakich niewielu. 87-letni mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny tworzy niezwykłe kompozycje z suszonych roślin i kwiatów, wykonuje liczne fotografie rybnickich świątyń, a także tworzy wartościowe publikacje.

Książka, która ostatnio zdobywa w Rybniku popularność traktuje o rybnickiej bazylice. To dokładna historia świątyni oraz szczegółowy opis detali architektonicznych neogotyku. Co odróżnia książkę od innych podobnych tomów o architekturze? Jest napisana trzynastozgłoskowcem. – Na książce nie zarabiam żadnej złotówki. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem, dostaje książkę za tyle, ile kosztuje druk. Ja mam z tego ogromną satysfakcję. Dużym zaskoczeniem dla mnie było podziękowanie, które otrzymałem od prezydenta Rybnika Piotra Kuczery przy okazji ostatniego zebrania mieszkańców naszej dzielnicy. Cieszę się, że moja praca została doceniona – mówi Adam Ochojski. Każdy pojedynczy egzemplarz, który zostaje sprzedany, jest odnotowany w specjalnym zeszycie, a sprzedaż musi być potwierdzona podpisem nabywcy. Publikacją zainteresowała radnych  i prezydenta na ostatniej sesji radna Maria Polanecka-Nabagło.

Unikatowe kompozycje

Jak twierdzi Adam Ochojski, praca nad książką o bazylice trwała cztery lata. Trzeba było zebrać informacje, pogrzebać w historii, archiwach. Autor wykonał również setki fotografii bazyliki i jej detali architektonicznych. – W przygotowaniu książki bardzo pomógł mi były proboszcz bazyliki ks. Franciszek Musioł. Zdjęcia są potrzebne, ale ważna jest treść. Pewne szczegóły warto wytłumaczyć, dlatego zostałem zaproszony na dzielnicowe spotkanie seniorów. Z przyjemnością opowiem o mojej pracy – mówi Adam Ochojski. Warto dodać, że każdy egzemplarz książki o bazylice jest ozdobiony własnoręcznie przygotowaną kompozycją z suszonych kwiatów. Każda jest przez to niepowtarzalna.

Pracuje cały czas

Kolejną książką Adama Ochojskiego, która powstała w ubiegłym roku, jest zbiór informacji o kościołach drewnianych Rybnika i okolicy. Znajdziemy w nim dokładne opisy i historie kościołów we Wielopolu, Ligockiej Kuźni i Jankowicach Rybnickich. Zarówno zdjęcia, jak i teksty wykonane są z niezwykłą dokładnością. Oczywiście książka napisana jest trzynastozgłoskowcem. Aktualnie autor pracuje nad albumem obejmującym wszystkie kościoły Rybnika. – Mamy ich 28 i dwa w budowie. To sporo informacji do zebrania, ale mam nadzieję, że to się uda. Nie nudzę się na emeryturze – podkreśla mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 13 (438)
  • Data wydania: 31.03.15
Czytaj e-gazetę