Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Podania i legendy zebrane w jednym miejscu

31.03.2015 00:00 red

Zakończył się projekt „Przeszłość staje otworem”, który we wspólnym działaniu połączył starsze pokolenie mieszkańców oraz uzdolnioną młodzież. Dzięki ich działaniom udało się zebrać w jednym miejscu podania i historie o gminie.

Na początku młodzież wzięła udział w warsztatach dziennikarsko-fotograficznych. Uczestnicy poznali tajniki warsztatu dziennikarza, nauczyli się konstruować formy wypowiedzi prasowej oraz w studio fotograficznym mogli zrobić sobie ciekawe i nietuzinkowe fotografie portretowe. Po serii tych zajęć, do współpracy zaproszono starszych mieszkańców. Podczas kilku spotkań w Galerii Rodziny Holeszów i galerii „Jan” seniorzy podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą, wspomnieniami i historiami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. – Byliśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem uczestników projektu. We wniosku projektowym do programu Działaj Lokalnie, z którego uzyskaliśmy dofinansowanie, zaplanowaliśmy, że w projekcie weźmie udział kilka osób. Okazało się, że w działania zaangażowało się ponad 25 osób, co pokazuje jak ważna dla mieszkańców jest świadomość historyczna – mówi Elżbieta Pierchała, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” w Jankowicach.

Barwne opowieści

Po spotkaniach z seniorami przyszedł czas na pracę młodzieży. Historie zostały nagrane, a później spisane w formie ciekawych opowieści. Efektem pracy młodzieży jest publikacja, która trafi do uczestników projektu i gminnych bibliotek. Znajdziemy w niej historie o powstaniu Jankowic i Świerklan, historię księdza Walentego, opowieść o utopkach, ulicy Kucharzówka i krzyżu postawionym w miejscu zbrodni, a także przejmującą relację z marszu śmierci. Część z tych historii prezentowaliśmy również na łamach naszej gazety. To tylko mała część wszystkich podań i legend, które znają mieszkańcy Świerklan i Jankowic. Równolegle z przygotowaniem tekstów, w galerii „Jan” odbyły się krótkie warsztaty ilustracyjne. Ich efektem są rysunki, będące uzupełnieniem historii. – Zaobserwowaliśmy, że przekazanie wydarzeń historycznych, przyprawionych szczyptą legend i niewyjaśnionych zjawisk, niezwykle działa na wyobraźnię młodzieży. Opowieści starszych pobudziły uczestników do późniejszego poszukiwania informacji na własną rękę – podkreśla Elżbieta Pierchała.

Dobry początek

Projekt uzyskał dotację w wysokości 5120 zł. Za te pieniądze udało się m.in. zakupić stoły i krzesła do przeprowadzenia spotkał w Galerii Rodziny Holeszów w Świerklanach, doposażyć stowarzyszenie w urządzenie wielofunkcyjne oraz zorganizować warsztaty i spotkania. Oficjalne zakończenie projektu odbędzie się 31 marca o godz. 17.00 w Galerii Rodziny Holeszów. Podczas tego spotkania organizatorzy podsumują projekt oraz udostępnią zainteresowanym zbiór historii spisanych przez młodzież. Wydaje się, że ten projekt będzie początkiem stałych spotkań starszych mieszkańców z młodzieżą, bo taki pomysł bardzo spodobał się uczestnikom.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 13 (438)
  • Data wydania: 31.03.15
Czytaj e-gazetę