Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Młodzież największym sukcesem strażaków

31.03.2015 00:00 red

Głosujemy na najlepszą straż w Rybniku i powiecie. Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.

Począwszy od tego numeru, zaprezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.

Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.

Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku  st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!


W tym tygodniu odwiedzamy z naszym konkursem OSP Kamień. Jednostka słynie w Rybniku z najlepszego wyposażenia oraz sporej liczby młodych strażaków, co nie jest często spotykane. Strażacy nie boją się ciężkiej pracy, a każdą pozyskaną złotówkę przekazują do jednostki.

Historia OSP Kamień sięga 1905 roku. Wtedy organizowano wachty ogniowe, które tworzyli chłopi w porach nocnych. Ponieważ nie zdały one jednak egzaminu, postanowiono w sposób zorganizowany, na wzór innych wsi, założyć Ochotniczą Straż Pożarną. W 1907 roku ze składek mieszkańców kupiona została ręczna sikawka. Dwa lata później mieszkańcy zrzucili się na sikawkę konną, która najbardziej przydała się w 1914 roku podczas pożaru u państwa Piontków, Spendlów i Szombarów. Pożar strawił wtedy 3 budynki i 3 stodoły. Pierwszy samochód trafił do jednostki w 1952 roku. Była to ciężarówka, na której umieszczono motopompę i pozostały sprzęt potrzebny do akcji. Trzeba było więc powiększyć remizę o garaże. Przełom w strukturach OSP Kamień przyniósł rok 2000, kiedy jednostka włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2009 roku, w sto lat po zakupie sikawki konnej, do remizy przyjechał nowy wóz bojowy na podwoziu marki MAN.  W kwietniu 2010r. dzięki staraniu prezesa Janusza Diakonowa trafił do jednostki VW transporter T4 przekazany z policji. Samochód został wyremontowany i przemalowany głownie dzięki pomocy sponsora. Pod koniec roku samochód ten został przyjęty na podział bojowy OSP Kamień przez KM PSP Rybnik jako SLW 600. Od 2000 roku jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wyposażenie marzeń

Jednostka z Kamienia jest najlepiej wyposażona wśród rybnickich OSP. Samochód gaśniczy posiada wszystko, co strażacy mogliby sobie wymarzyć. Druhowie z Kamienia jako pierwsi w Rybniku zainstalowali u siebie system powiadamiania sms. Dzięki temu nawet, kiedy nie słyszą syreny, dostają wiadomość o alarmie na komórki. Każdy z blisko trzydziestu czynnych członków posiada swoją szafkę, swoje umundurowanie i podręczny sprzęt. To kosztowało druhów wiele pracy, wysiłku i zaangażowania. W ostatnim czasie remiza przeszła remont. Miasto odnowiło pomieszczenia na parterze i dach, a także zakupiło krzesła. Strażacy sami zadbali o umeblowanie i wyposażenie kuchni. Ciekawostką jest ogromna kolekcja modeli samochodów pożarniczych z całego świata, którą można podziwiać w specjalnych gablotach w OSP Kamień. Warto dodać, że strażacy cały czas prowadzą ćwiczenia i szkolenia. W ubiegłym roku dzięki wsparciu firmy OLMET mogli pociąć aż 12 samochodów.

Kasa do jednostki

Jak podkreślają strażacy, największym sukcesem, który udało im się odnieść, nie jest sprzęt czy wyremontowana remiza. – Naszym skarbem jest młodzież. To młodzi ludzie, którzy bezinteresownie działają w naszej jednostce są gwarancją przyszłości naszej straży. Młodych trzeba dzisiaj trochę zachęcić do działania w OSP. Poprzez odpowiednią politykę naszego zarządu, udaje się to w stu procentach. Jednostki, które nie mają młodzieży – umierają – mówi Marek Krzyżowski, naczelnik OSP Kamień. Warto dodać, że choć druhowie pobierają z miasta ekwiwalent pieniężny za wyjazdy, każda złotówka zostaje w budżecie jednostki. Za uzyskane w ten sposób pieniądze druhowie kupują m.in. jedzenie i napoje, które wykorzystują na zabezpieczeniach. Również w 2010 roku, kiedy strażacy otrzymali dodatkowe pieniądze za walkę z powodzią, przekazali wszystko do OSP, a były to niemałe kwoty, sięgające nawet 1000 zł. W 2015 roku strażacy z budżetu obywatelskiego chcieliby postawić płot wokół strażnicy, a także zbudować dwie wiaty grillowe, z których mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy. – Do tego chcemy kupić garaż blaszany i 30 kompletów ławo-stołów, aby udostępnić to mieszkańcom. W założeniu teren ma być ogólnodostępny. Szykujemy się na 110 lat w 2017 roku. Cały czas pielęgnujemy współpracę z Czechami – mówi naczelnik Marek Krzyżowski.


Szymon Kamczyk


Ochotnicza Straż Pożarna w  kamieniu

Liczba wyjazdów: 2014 - 68, 2013 - 54, 2012 - 73, 2011 - 62
Liczba członków biorących udział w akcjach: 26
Liczba wszystkich członków: 55

Sprzęt podstawowy:
• samochód – MAN TGH GBA 2,5/25, VOLKSWAGEN T4 SLW 600
• pompa szlamowa – SUBARU ROBIN PTX 301, KOSHIN KTH - 80X
• pompa pływająca – NIAGARA M4/2
• agregat prądotwórczy – 2,2 kW 230V
• pilarka – pilarka łańcuchowa
• aparaty oddechowe – 4 szt. AUER + 2 dodatkowe butle

Sprzęt dodatkowy
: średni zestaw hydrauliczny LUKAS, piła do cięcia stali i betonu, agregat oddymiający, torba PSP R1 z zestawem do tlenoterapii i defibrylatorem AED, detektor prądu Hot-Stick, czujnik wielogazowy


Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski

Gmina Gaszowice

10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice

Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice

Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice

Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec

Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej

  • Numer: 13 (438)
  • Data wydania: 31.03.15
Czytaj e-gazetę