Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

24.03.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 50 lat. Przepracowałem w górnictwie 21 lat pod ziemią. Mój zakład będzie zlikwidowany. Jakie mam szanse na emeryturę górniczą?

Zgodnie z ustawą z dnia 22.01.2015r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015  w okresie likwidacji zakładu górniczego pracownikom nie posiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje urlop górniczy. Uprawnienia są udzielane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy tylko jeden raz. Osoba korzystająca z urlopu traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podejmie pracę pod ziemią na podstawie umowy o pracę  lub umowy cywilnoprawnej. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie górniczym, któremu ze  względu na wiek łączny staż pracy  brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Urlop  górniczy przysługuje pracownikowi pod warunkiem , że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem1 stycznia 2020 r.


Mam niepełnosprawne dziecko, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z opieki otrzymuję na nią zasiłek pielęgnacyjny. Za rok syn ukończy 18 lat. Czy w związku z tym będę mogła się w jego imieniu ubiegać dla niego o rentę socjalną z ZUS?

Po ukończeniu przez syna 18. roku życia będzie mógł złożyć w ZUS wniosek o przyznanie renty socjalnej. Warunkiem przyznania tego świadczenie będzie uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda takie orzeczenie, synowi zostanie przyznana renta socjalna.


Jestem zatrudniony, a jednocześnie dla mojego zakładu wykonuję także pracę na umowę zlecenie. Czy gdybym chciał przejść na emeryturę i chciałbym, żeby ZUS mi ją wypłacał, muszę wypowiedzieć umowę o pracę, jak i zlecenie?

Dla celów wypłaty emerytury wystarczy tylko rozwiązanie umowy o pracę. Obowiązek ten nie dotyczy trwających umów-zleceń. Przechodząc na emeryturę nie musi Pan rezygnować z kontynuowania wykonywanej umowy zlecenia w zakładzie z którego Pan odchodzi na emeryturę.


 

  • Numer: 12 (437)
  • Data wydania: 24.03.15
Czytaj e-gazetę