Uroczystą galą zwieńczyli trzy lata pracy
Czerwionka-Leszczyny. Muzyka, teatr, Tai-Chi, wystawa fotografii i „Senioriada” – to wszystko czekało na uczestników Gminnego Zjazdu Seniorów, który odbył się w czerwioneckim CKE. Wydarzenie było zwieńczeniem projektu Funduszu Lokalnego Ramża „Od przedszkola do seniora – idziemy dalej”.
W sobotni wieczór sala CKE w Czerwionce-Leszczynach wypełniła się po brzegi. Oprócz uczestników projektu, który uzyskał dofinansowanie z programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, w gali udział wzięli także seniorzy z całej gminy Czerwionka-Leszczyny oraz zaproszeni goście z gminy Lyski. Występy podziwiali także samorządowcy: burmistrz Wiesław Janiszewski, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Wolnik oraz kierownicy gminnych jednostek. Podczas gali swoje zdolności zaprezentowali seniorzy z Leszczyn, prezentując się jako gwiazdy estrady. Pojawiły się takie sławy jak Violetta Willas, Małgorzata Ostrowska, Jerzy Połomski, Trubadurzy oraz wielu innych. Goście z Lysek zaprezentowali natomiast spektakl „Romeo i Julia po śląsku”. Organizatorzy przygotowali także konkurs dla widzów oparty na formule programu „Familiada” oraz pokaz chińskiego systemu ćwiczeń Tai-Chi. Goście mogli także zobaczyć wystawę zdjęć uczestników warsztatów fotograficznych, które były jedną z części projektu.
Pomysły z potrzeb
Projekt „Od przedszkola do seniora – idziemy dalej” jak wskazuje nazwa był kontynuacją zakończonego sukcesem projektu z 2012 roku. Składał się z wielu działań, skierowanych do najstarszej grupy wiekowej gminy, a także młodzieży poznającej wolontariat. Podczas gali o projekcie w dużym skrócie opowiedział członek zarządu fundacji Ramża Marcin Stempniak. W ramach projektu seniorzy z „Zameczku” oraz „Krokusa” poznali trasy questingowe w gminie oraz wysprzątali do ostatniego papierka leszczyński park i stary cmentarz. – W ramach projektu realizowaliśmy także szereg spotkań z zaproszonymi ekspertami. Byli to m.in. powiatowy rzecznik praw konsumentów, przedstawiciel komendy miejskiej policji, lokalni artyści. Seniorzy sami zgłaszali nam z kim chcieliby się spotkać i porozmawiać. Spotkania były organizowane zgodnie z ich oczekiwaniami. Nie obyło się oczywiście bez wielu spotkań, biesiad i wycieczek, które na przeciągu trzech lat udało nam się organizować lub współorganizować. Wraz z wolontariuszami braliśmy udział m.in. w wycieczce do zamku w Mosznej, stacji kolejki wąskotorowej w Rudach. Powstało też wiele pomysłów zainicjowanych przez seniorów, jak choćby obchody Dnia Matki, Dnia Babci, Andrzejki – powiedział Marcin Stempniak.
Zaproszenie burmistrza
Seniorzy w ramach projektu mieli okazję również zdobyć nowe umiejętności w zakresie fotografii cyfrowej. Podczas zajęć uczestnicy poznali tajniki fotografii portretowej w studio, fotografii krajobrazu, a także nauczyli się w pełni wykorzystywać swoje aparaty cyfrowe. Zwieńczeniem warsztatów była wycieczka w Beskid Śląski, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić zameczek prezydencki w Wiśle, centrum miasta, a także wykonać zdjęcia krajobrazu ze szczytu Równicy. Jak podkreślił burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, seniorzy z Leszczyn są pionierami w aktywnym tworzeniu inicjatyw społecznych, które wciągają mieszkańców całej gminy. Burmistrz zaprosił obecnych na gali seniorów do udziału w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który także prężnie działa w Czerwionce-Leszczynach, bo przecież czerpać radość ze zdobywania wiedzy można w każdym wieku.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze