Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Samemu sprawdzisz punkty karne

24.02.2015 00:00 red

Dziś, aby sprawdzić liczbę punktów karnych, kierowca musi osobiście stawić się na komendzie z dowodem osobistym. – Musimy mieć pewność, że pyta sam kierowca – mówią w KMP Rybnik.

Prawo się jednak zmienia i wkrótce ta i wiele innych usług ma być dostępna z poziomu przeglądarki internetowej w domowym zaciszu.

Taką i wiele innych usług przewidują zmiany w Prawie o ruchu drogowym, przyjęte 10 lutego. Sprawdzać będzie można między innymi badani techniczne pojazdów oraz istotne szkody, czyli stłuczki, które zaliczył pojazd. To mała rewolucja, bo dziś dostęp do takich danych ma jedynie policja. – Korzystamy z kilku baz, w których gromadzone są informacje dotyczące pojazdów i kierowców – mówi Paweł Moskwa, szef Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku. – Jeśli chcemy sprawdzić np. punkty, możemy to jedynie zrobić osobiście w komendzie. Telefon na komendę odpada, bo musimy mieć pewność, że każdy pyta o swoje punkty. Wystarczy dowód osobisty i na miejscu sprawdzamy jak sytuacja wygląda. Jeśli ktoś chce zaświadczenie, to kosztuje to 17 złotych – mówi policjant.

Taka procedura ma się zmienić dzięki nowej odsłonie CEPIK-a, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To program, którego niektóre funkcje zostaną udostępnione obywatelom i już dostępne są na stronie internetowej www.cepik.gov.pl. Co nas czeka? Np, wprowadzenie usługi  „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”  czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Usługa  umożliwi, bez wychodzenia z domu, bieżące monitorowanie informacji na temat swoich uprawnień, popełnionych naruszeń i uzyskanych w związku z nimi punktów karnych. W przyszłości planowane jest również umożliwienie dzięki tej usłudze opłacenia online mandatu. Kolejna to usługa „Udostępnij dane pracodawcy” co umożliwi weryfikację uprawnień kierowcy, a tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień. Dostępna będzie również usługa „Sprawdź szkołę jazdy”  – pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez kursantów. Zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku. Kiedy będzie można skorzystać z takich udogodnień? Prace zakończą się w 2016 r. Jednak w związku z podziałem projektu na etapy, stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu. 30 kwietnia 2014 r. uruchomiono międzynarodową wymianę o kierowcach, w czerwcu 2014 r., zostały uruchomione pierwsze dwie e-usługi „Historia pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”, dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż.

(acz)

  • Numer: 8 (433)
  • Data wydania: 24.02.15
Czytaj e-gazetę