Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Zastanawiam się, czy opłaca mi się skorzystać z emerytury częściowej. Nie wiem dokładnie, jaki to będzie procent właściwiej emerytury.
Jan L.
Emerytura częściowa wynosi 50 procent kwoty emerytury, jaką otrzymałby Pan, gdyby ukończył powszechny wiek emerytalny. Ustalona jest poprzez podzielenie kwoty zapisanych na Pana indywidualnym koncie i odpowiednio zwaloryzowanych składek emerytalnych oraz kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Urodziłem się w marcu 1949 r. Nie jestem członkiem OFE i nie pobieram żadnego świadczenia z ZUS. Obowiązujący wiek uprawniający do przejścia na powszechną emeryturę (tj. 65 lat i 5 miesięcy) ukończyłem już w sierpniu 2014 r., ale nie wystąpiłem jeszcze o przyznanie należnego mi świadczenia. Zamierzam to zrobić dopiero pod koniec 2015 r. Jaką otrzymam emeryturę? - Organ rentowy przyznając Panu prawo do emerytury usłali jej wysokość zarówno na nowych, jak i mieszanych zasadach, wybierając ostatecznie opcję dla Pana korzystniejszą.
Niedawno firma, w której pracowała moja siostra została zlikwidowana. Pracę stracili wszyscy zatrudnieni. Siostra, z racji wieku (jest przed 60-tką) po długich poszukiwaniach niestety nie znalazła pracy. Spowodowało to u niej problemy psychiczne: stres, depresja, co w konsekwencji skończyło się szpitalem. Po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu okazało się, że jest całkowicie niezdolna do pracy. Czy może ubiegać się o rentę?
Osoba legitymująca się najdłuższym stażem ubezpieczeniowym obowiązkowo musi uzyskać orzeczenie od lekarza ZUS, że jest niezdolna do pracy. Musi także udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Od ubezpieczonego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy, który udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, nie wymaga się w obecnym stanie prawnym spełnienia warunku dotyczącego wykazania 5-letniego stażu ubezpieczeniowego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Tak więc siostra może składać wniosek o rentę. Jeśli spełni warunek uzyskania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i warunek stażowy, może otrzymać rentę.
Zostałem zwolniony z zakładu pracy, obecnie pobieram zasiłek dla bezrobotnych z PUP. Gdzie mam się udać i jakie dokumenty złożyć, by otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Piotr M.
Przede wszystkim musi Pan złożyć wniosek Rp-26 i rp-6 w ZUS, dołączyć do niego zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych i stwierdzające, że nie odmówił Pan bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia przedstawionych propozycji pracy. Potrzebne będą też dokumenty potwierdzające staż pracy i sposób rozwiązania umowy, a w przypadku przedsiębiorców - postanowienie sądu o upadłości firmy. Wniosek należy złożyć w ZUS w ciągu 30 dni od wydania przez PUP wymaganego zaświadczenia.
Od 1 marca 2014 roku świadczenie przedemerytalne przysługuje w wysokości brutto 991,39 zł. Świadczenie przedemerytalne podlega waloryzacji, która przeprowadzana jest na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej.
Najnowsze komentarze