Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

10.02.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Słyszałem, że emeryci, którzy mieli zawieszone świadczenie, bo nie zrezygnowali z pracy, mogą teraz zwracać się do ZUS o wypłatę należnych pieniędzy. Do kiedy muszę złożyć wniosek o wyrównanie zawieszonej emerytury?

Emeryt z Radlina

Osoba, której ZUS wstrzymał wypłatę świadczenia może wystąpić o wypłatę zaległości w dogodnym terminie. Ustawodawca zostawił swobodę wyboru terminu na złożenie wniosku. Prawo do otrzymania zawieszonej wypłaty mają jednak tylko ci zainteresowani, którzy spełnią łącznie dwa warunki: po pierwsze - emeryt nabył prawo do tego świadczenia przed 1 stycznia 2011 r., po drugie - aby prawo do emerytury zostało zawieszone od 1 października 2011 w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli ZUS otrzyma taki wniosek, to w ciągu 60 dni (od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji) wyda odpowiednią decyzję.


Mam okazję podjąć we Francji pracę na pełny etat. Natomiast w Polsce prowadzę działalność gospodarczą i opłacam obowiązkowe składki społeczne i zdrowotną. Czy po zatrudnieniu za granicą nadal będę zobowiązana opłacać składki z tytułu prowadzonej działalności?

Kaśka z Raciborza


- Przez okres wykonywania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w Anglii nie będzie Pani podlegała w ZUS żadnym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej. Nie będzie więc Pani musiała opłacać za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz ewentualnej składki na Fundusz Pracy.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz wykonywania działalności gospodarczej w dwóch różnych krajach UE dla ustalenia obowiązku ubezpieczeniowego należy wziąć pod uwagę przepisy unijne w zakresie ustalenia właściwego ustawodawstwa dla osób migrujących. Zgodnie z nimi osoba, która wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, na obszarze którego wykonuje pracę najemną. Oznacza to, że prowadząc firmę w Polsce i będąc zatrudnioną na umowę o pracę we Francji będzie Pani objęta wyłącznie francuskim ustawodawstwem w zakresie ubezpieczeń społecznych.


Po powrocie od syna z Anglii okazało się, że prawdopodobnie zgubiłam tam legitymację emeryta-rencisty ZUS. Co muszę zrobić i ile się czeka na nową?

Bogusława C.


W takich przypadkach organ rentowy wydaje nową legitymację i jest ona, oczywiście, bezpłatna. O wydanie nowej legitymacji należy zwrócić się do ZUS. Nie ma sformalizowanego wniosku w tym zakresie. Można go spisać na zwykłej kartce, można też skorzystać z przygotowanych przez nasz Oddział przygotowanego formularza. Istotne jest, aby wraz z wnioskiem złożyć oświadczenie dotyczące uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji bądź o utracie dokumentu wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania. Wniosek może zostać złożony w najbliższej jednostce ZUS, można go także wysłać pocztą. Jest rozpatrywany przez Oddział  wypłacający emeryturę i rentę. ZUS nową legitymację przesyła pocztą pod adres świadczeniobiorcy. Duplikat legitymacji wydaje się bez zbędnej zwłoki. Z praktyki wynika, że w zależności od sytuacji oczekiwanie może trwać od kilku dni do, góra, dwóch tygodni. Legitymację można też odebrać osobiście placówce ZUS, która ją wystawia. Taką informację należy uwzględnić w składanym wniosku.


 

  • Numer: 6 (431)
  • Data wydania: 10.02.15
Czytaj e-gazetę