Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Kącik ZUS

03.02.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Czy matka dziecka może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego na rzecz zasiłku chorobowego? Sytuacja wygląda tak, że matka po urodzeniu dziecka w związku z komplikacjami trafiła po czterech tygodniach do szpitala, dziecko jest pod opieką ojca, który ma ograniczoną liczbę dni urlopu, a leczenie na pewno potrwa dość długo. Zatem czy urlop macierzyński matki może przejść na ojca, który de facto opiekuje się noworodkiem? 

Zainteresowany


Jeśli opieki szpitalnej wymaga ubezpieczona matka nowonarodzonego dziecka, może ona, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze ośmiu tygodni po porodzie, przerwać pobieranie tego zasiłku. Wówczas ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do części zasiłku macierzyńskiego za czas pobytu matki w szpitalu. Wymiar zasiłku wykorzystanego przez matkę i ojca nie może jednak przekraczać podstawowego wymiaru. W tym czasie ubezpieczona mama za okres pobytu w szpitalu ma prawo do wynagrodzenia za okres choroby i do zasiłku chorobowego. Natomiast, w okresie ośmiu tygodni po porodzie, gdy matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński i jest w szpitalu, ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje za okres pobytu matki dziecka w szpitalu dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu osobistego sprawowania opieki nad noworodkiem - do ośmiu tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko ósmego tygodnia życia. Wymiar zasiłku w takim przypadku nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest niezależny od zasiłku na ogólnych zasadach. Przepis ten ma zastosowanie także do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, jeżeli przerwie pracę lub inną działalność zarobkową, by osobiście opiekować się dzieckiem.


Jestem na zwolnieniu lekarskim, bo choruję na zapalenie krtani. Pracuję w dwóch firmach, z czego w jednej operuję głosem, natomiast druga – to jedynie praca przed komputerem, bez kontaktu z ludźmi, więc chora krtań mi nie przeszkadza. Czy mogę iść na zwolnienie w jednej z firm, a w drugiej normalnie pracować?

- Powinna się pani powstrzymać od pracy zarówno w jednej, jak i w drugiej firmie, bo wykonując w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystując zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, traci się prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.


Otrzymałem decyzję rentową, od miesiąca jestem rencistą, a jednocześnie podjąłem pracę. Czy muszę się z tych zarobków „wyspowiadać” przed ZUS?

Wcześniejsi emeryci i wszyscy renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, powinni powiadomić o osiągniętych przez siebie przychodach. Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego świadczeniobiorcę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawiania oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca świadczenie. Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Zaświadczenie takie należy nadsyłać po zakończeniu roku, najpóźniej do ostatniego dnia lutego następnego roku, czyli za 2014 r., do 28 lutego 2015 r. składek uważa się następny dzień po dniu lub wolnych od pracy.


  • Numer: 5 (430)
  • Data wydania: 03.02.15
Czytaj e-gazetę