Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Rozdali statuetki Karolinka dla zasłużonych

06.01.2015 00:00 red

Czerwionka-Leszczyny. W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się coroczna uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień – statuetek „Karolinka”, przyznawanych za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania gminy.

Rada Miejska ustanowiła to wyróżnienie 21 listopada 1997 roku. – Już po raz osiemnasty mamy więc zaszczyt docenić tych, którzy rozsławiają naszą gminę i działają na jej rzecz. Dedykujemy Karolinkę tym, którzy działają na terenie Czerwionki-Leszczyn, tworzą jakość miejscowości i rozsławiają tę gminę. Chcemy także pamiętać o tych, którzy się tu urodzili, a koleje lata życia sprawiły, że mieszkają obecnie poza naszą gminą, jednak wciąż o Czerwionce-Leszczynach pamiętają i naszą gminę promują. Za wszystko, co dla naszej małej ojczyzny poszczególne osoby robią, należą się ogromne podziękowania – podkreślił przewodniczący kapituły, burmistrz Wiesław Janiszewski. W tym roku spośród 25 zgłoszeń, przyznano 5 wyróżnień. Laureatami zostali prof. Andrzej Gamian, Jadwiga Kowalska, Koło Gospodyń Wiejskich w Stanowicach, Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce-Leszczynach oraz Katarzyna Grzegorzek.

Prof. Andrzej Gamian jest autorem prawie 30 patentów w zakresie immunochemii, szczepionek, testów diagnostycznych i glikobiologii. Jest współodkrywcą szczepionki przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych, metod oznaczania endotoksyn i oczyszczania bakteriofagów. Wypromował kilkanaście prac doktorskich, kilkadziesiąt prac magisterskich. Sprawował też opiekę nad siedmioma pracami habilitacyjnymi.

Jadwiga Kowalska pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel wychowania muzycznego i muzyki w szkołach podstawowych w Dębieńsku. Była także członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej grając na wiolonczeli. Po trzydziestu latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę. Czas wolny wykorzystuje na propagowanie wśród młodzieży zamiłowań do muzyki i kultury. Prowadzi też chór parafialny przy Kościele św. Jerzego w Dębieńsku.

KGW w Stanowicach w ubiegłym roku obchodziło 50-lecie istnienia. Koło w swej pracy działało i działa wielokierunkowo. Organizowało różnego rodzaju kursy prowadzenia domu i gospodarstw rolnych, kursy kosmetyczne, kursy haftu, kroju, szycia oraz gotowania. Rozpoczęło promowanie kuchni śląskiej organizując konkursy potraw wielkanocnych, kiermasze bożonarodzeniowe przy kościele w Stanowicach, uczestnicząc w organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury corocznym „Święcie Makówek”. Bierze czynny udział w turniejach wsi, w organizowaniu dożynek sołeckich i powiatowych, a także w festynach farskich.

Parafia Św. Józefa 1 grudnia obchodziła 25-lecie powstania. Parafia liczy ponad 3600 wiernych i jest jedną z jedenastu parafii dekanatu dębieńskiego w Archidiecezji Katowickiej. Nowa parafia na stałe wpisała się w życie Czerwionki-Leszczyn. Jest piękną wizytówką miasta oraz przykładem dobrej współpracy duszpasterzy i władz gminy. Świadczy też o tym Akt Zawierzenia Bożej Opatrzności Ziemi Czerwieńsko-Leszczyńskiej i jej mieszkańców, który 17czerwca 2005 roku włodarze samorządowi proklamowali uroczyście w kościele św. Józefa, prosząc jednocześnie o dar opieki na wszystkie nadchodzące lata.

Katarzyna Grzegorzek pracuje w MOK w Czerwionce-Leszczynach jako animator kultury, nauczyciel tańca i choreograf. Występując ze swoimi wychowankami z Formacji Tanecznej Zygzak reprezentuje gminę na imprezach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Efektem udziału w tych imprezach jest zdobycie ponad 100 nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach tańca. Od roku 2009 prowadzi grupy mażoretek, które zdobyły dotychczas 85 medali i trofeów w różnych konkursach tanecznych.

(ska)

  • Numer: 1 (426)
  • Data wydania: 06.01.15
Czytaj e-gazetę