Historia piłki nożnej w Niedobczycach
Początki klubu sportowego w Niedobczycach datuje się na wrzesień 1919 roku, kiedy to w kasynie KWK Rymer powołano do życia Towarzystwo Sportowe Kościuszko-Rymer. Po dwóch latach działalności nazwę zmieniono na KS Rymer Niedobczyce. W kolejnych klub borykał się z poważnymi problemami finansowymi, co skutkowało zawieszeniem działalności, a następnie zaciągnięciem pożyczki na budowę nowego boiska.
Romer Grube
Okres drugiej wojny światowej jest pomijany w literaturze, a to właśnie wtedy piłkarze Werk Knappen Gemeinschaft Romer Grube wygrali Gau Ligę, w której grały m.in. drużyny z Ostrawy i Karwiny. W zespole Romer Grube (kopalnia Rymer) grali m.in.: Józef Franke, Jan Janik, Leon Matloch i Ryszard Pawletko. Po wojnie (1947 r.) klub z Niedobczyc wywalczył historyczny awans do I ligi. W eliminacjach piłkarze Rymera ustąpili wprawdzie miejsca Cracovii i AKS Chorzów, ale wyprzedzili RKU Sosnowiec (późniejsze Zagłębie) i dzięki temu, wiosną 1948 roku mogli rozpocząć rywalizację w pierwszych powojennych rozgrywkach ligowych. Piłkarzom z Niedobczyc nie udało się jednak utrzymać w ekstraklasie, mimo że pokonali ówczesnego wicemistrza Polski Wisłę Kraków (aż 7:2), a także Legię i Polonię Warszawa. Do utrzymania zabrakło zaledwie czterech punktów. Po spadku z I ligi, Rymer zniknął z piłkarskiej mapy. W 1949 roku doszło do fuzji z TS Błyskawica Radlin. Wszyscy najlepsi piłkarze Rymera przenieśli się do nowego klubu w Radlinie, gdzie przez pół roku grali pod nazwę KS Górnik Radlin-Niedobczyce. Po tym okresie nazwa została zmieniona na KS Górnik Radlin. Klub ten świętował wicemistrzostwo Polski w 1951 roku.
W 1990 roku powrócono do nazwy Klub Sportowy Rymer Niedobczyce. W latach 90-tych klub z powodzeniem rywalizował na boiskach III ligi, ocierając się o awans (pamiętny mecz z Ruchem Radzionków). W 2002 roku nazwę zmieniono na KS Rymer Rybnik i pod taką nazwą istnieje do dziś. Klub rozgrywa swoje mecze w lidze okręgowej, a niektórzy z jego piłkarzy grali, bądź nadal grają, w takich klubach jak: KS ROW Rybnik, MKS Odra Wodzisław Śląski, MKS Pogoń Szczecin, KS Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin, czy też Chojniczanka Chojnice.
Radler i Kwiek
Na szczególną uwagę zasługują dwie historie. Pierwsza Błażeja Radlera, wychowanka KS Rymer Niedobczyce, który wraz z kadrą reprezentacji Polski zdobył mistrzostwo Europy do lat 18 w 2001 roku. Wtedy kadra Michała Globisza nie miała sobie równych i w finałowej potyczce ograła rówieśników z Czech 3:1. Następnie wychowanek MKS Rymer Niedobczyce został wypatrzony przez skautów klubu z Zabrza, gdzie rozegrał 7 sezonów (z czego jeden na wypożyczeniu do TS Podbeskidzia Bielsko-Biała). Oprócz tego Błażej Radler grał w Zniczu Pruszków, Pogoni Szczecin, AFC Tubize (Belgia), Energetyku ROW Rybnik (wywalczył z drużyną awans do I ligi). Obecnie jest związany kontraktem z Chojniczanką Chojnice do czerwca 2015 roku. Drugim wychowankiem KS Rymer Niedobczyce, który szybko trafił na boiska ekstraklasy jest Aleksander Kwiek. Wychował się on, podobnie jak Błażej Radler, na osiedlu Wrębowa, gdzie pomiędzy blokami zaczął rozwijać się jego piłkarski talent. Umiejętności młodego zawodnika były później szlifowane w klubie przy ulicy Górnośląskiej 10. Obecnie Aleksander Kwiek jest związany z Zagłębiem Lubin, a wcześniej występował w: MKS Odra Wodzisław Śląski, TS Wisła Kraków, Korona Kielce, Jagiellonia Białystok czy KS Górnik Zabrze. Aleksander Kwiek rzadko bywa w Niedobczycach, jednakże z dużą estymą i szacunkiem odnosi się do klubu, który go ukształtował: „MKS Rymer wspominam z ogromnym sentymentem, ponieważ to był klub, od którego zacząłem poważną przygodę z piłką. Rymer ukształtował mnie jako człowieka, ponieważ moje najlepsze lata młodości spędziłem właśnie tam. Wielu ludzi poświęcało mi swój cenny czas nie tylko trenując mnie, ale i rozmawiając o życiu, przekazując wiele wskazówek na przyszłość. Był to także klub, który był pierwszym szczeblem na drabince w mojej późniejszej karierze, dlatego zawsze miło i z ogromnym szacunkiem będę go wspominał” – mówił 22 sierpnia 2014 Aleksander Kwiek.
Czas na biografię
Kończąc te krótkie, ale wydaje mi się, że ciekawe wywody na temat niedobczyckiej piłki nożnej, zastanawiam się, czy kiedyś powstanie biografia któregoś z wychowanków Rymera? Może dziennikarz Wojciech Zawioła pochyli się nad którąś z historii? W końcu to on, jako pierwszy w Polsce, napisał książkę o Robercie Lewandowskim, i co najważniejsze – Zawioła pochodzi z Niedobczyc.
Mirosław Górka
Najnowsze komentarze