Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

list do redakcji

02.12.2014 00:00 red

W ostatnim dodatku Tygodnika Rybnickiego „Niedobczyce-Niewiadom” opublikowaliśmy wywiad z przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy Niedobczyce, Adamem Niespodzianym. Kilka dni  później otrzymaliśmy list od mieszkanki dzielnicy, która przedstawia sytuację z nieco innej strony. Poniżej publikujemy zarówno treść listu jak i odpowiedź, o którą poprosiliśmy Adama Niespodzianego.

Pan Redaktor
Kuba Pochwyt

Napisał pan piękny artykuł – wywiad w Tygodniku Rybnickim z dn. 4.11.2014 z panem przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy w Niedobczycach. Zapomniał pan zapytać, do kogo administracyjnie należy osiedle Korfantego, bowiem wszystkie „plusy”, którymi chwalił się przewodniczący dotyczą Niedobczyc (Rymera). Na osiedlu, chociaż płacimy podatki, a sklepy handlujące alkoholem płacą wysoki haracz za koncesje, nic nie zrobiono pozytywnego. Bo wiele szkód wyrządzono osiedlokom:

– zlikwidowano nowe przepiękne przedszkole i żłobek, a za zgodą radnych i nieprawdziwą opinią pozostawiono stary, zagrzybiony moloch na Rymerze

– nie postawiono ani jednej ławki dla emerytów, ani jednej huśtawki dla dzieci

– nie zbudowano ani jednego chodnika

„Plusy” na osiedlu Korfantego są takie: w nowym budynku, w którym było przedszkole, jakiś cwaniak urządził dom starców dla bogaczy, bo żeby się tam dostać, trzema mieć 3 tys. emerytury, biedny i bezdomny nie ma szans. Cwaniak – bogacz kasuje i bogaci się, natomiast do przedszkola gmina musiała dopłacać. Następnym „plusem” jest budowa, oczywiście niepotrzebna, kościoła. Miasto podarowało bogatemu klerowi działkę, a ten wymusza haracze na budowę kościoła na biednych mieszkańcach osiedla. Przy odwiedzinach kolędowych nie ma innego tematu, tylko budowa kościoła. Nie pytano mieszkańców o zgodę na budowę, postawiono nas przed faktem dokonanym i czy chcemy, czy nie, musimy wysłuchiwać wycie dewot, a lada dzień bicie dzwonów. Gdzie my żyjemy? W jakim kraju? Osiedle byłych w większości górników. Nie dość, że sprzedano nasze mieszkania zakładowe wraz z nami, jest traktowane po macoszemu. Murzyn zrobił robotę jak był młody, wypracował zysk na kopalni czy w zakładach naprawczych, płacił podatki on jak i również istniejące w przeszłości zakłady. Teraz się nie liczy. Na stare lata nie może nawet korzystać z siłowni na wolnym powietrzu, bo wszystko za sprawą radnych instalowane jest na „Rymerze”. Dlatego pytam, czy radni bezradni wiedzą, iż osiedle Korfantego (ul. Boczna i Wrębowa) należą administracyjnie do Niedobczyc? Proszę o odpowiedź na łamach Tygodnika Rybnickiego.

Emerytka pracująca w resorcie górniczym i płacąca podatki na rzecz gminy


Odpowiedź Adama Niespodzianego, przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Niedobczyce

Panie Redaktorze

Trudno odnieść mi się do wszystkich uwag zawartych w piśmie skierowanym do waszej redakcji, gdyż nie dotyczą one kompetencji jakie posiada obecna Rada Dzielnicy czy posiadały Rady Dzielnic wcześniejszych kadencji. Tereny osiedla im. Korfantego administrowane są przez kilka Spółdzielni Mieszkaniowych, Wspólnot Mieszkaniowych, Właścicieli Prywatnych oraz Miasto Rybnik. Ład i porządek wokół budynków oraz ilość terenów i skwerów zielonych mogą być wzorem dla innych osiedli w naszej dzielnicy czy nawet samego Rybnika. Od kilku lat dużo również się zmienia  w ilości utwardzonych systemem gospodarczym powierzchni parkingowych.  W roku 2013 otwarto nowy ogólnodostępny plac zabaw na ul. Bocznej, a w tym roku odtworzono nawierzchnie asfaltowe chodników biegnące wzdłuż budynków ul. Wrębowa 1-2 oraz wykonano chodnik i skrzyżowanie dróg na ul. Bocznej w kierunku budynków nr 11,13,15. Mieszkańcy osiedla Korfantego czynnie angażują się również w tworzenie projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Zarówno w roku ubiegłym jak i bieżącym złożone zostały i przyjęte pod głosowanie, projekty dotyczące powstania siłowni na wolnym powietrzu, miasteczka ruchu drogowego oraz gier dla dzieci na asfalcie. Projekty głosami wyborców,  mieszkańców dzielnicy ostatecznie jednak nie zwyciężyły. Rada Dzielnicy nikogo nie faworyzuje, a ostateczna realizacja naszych założeń i opinii wynika z możliwości finansowych  Miasta Rybnika.

Z poważaniem Adam Niespodziany

  • Numer: 48 (421)
  • Data wydania: 02.12.14
Czytaj e-gazetę