Uczyli wychowywać i nie bać się mężów
Świerklany. Jak aktywnie i kreatywnie spędzać czas z dziećmi i jak z nimi rozmawiać? Komu powiedzieć o własnej tragedii i jak walczyć o swoje prawa, gdy jest się ofiarą przemocy w rodzinie? To tematy, które część mieszkańców gminy podejmowało dzięki projektom zrealizowanym przez rybnickie stowarzyszenie „Razem” i pracowników GOPS.
Od września na terenie Świerklan realizowane były dwa projekty skierowane do mieszkańców gminy. Projekt „Rodzina – dobre miejsce” oraz projekt grupa wspierająco-rozwojowa „Po MOC”, to pomysły pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklanach, którzy w swojej codziennej pracy zauważyli potrzebę zorganizowania pomocy dla rodziców oraz osób doznających przemocy w rodzinie. – Na terenie gminy Świerklany, od kilku miesięcy funkcjonuje indywidualne poradnictwo psychologiczne dla osób mających różne trudności. Nie ma jednak miejsca, w którym osoby doznające przemocy w rodzinie mogłyby uczestniczyć w spotkaniach w grupie i uzyskać profesjonalną pomoc – mówi Jarosław Tarnowski, kierownik GOPS, pomysłodawca obu inicjatyw. – Jako osoby zaangażowane w sprawy lokalne, obserwujemy też wzrost liczby rodziców borykających się z różnymi trudnościami w relacjach rodzinnych. Stąd nasz pomysł organizacji zajęć grupowych dla rodziców oraz osób doznających przemocy – dodaje kierownik GOPS.
Rodzice na świeczniku
Zrealizowanie tych inicjatyw było możliwe dzięki współpracy z rybnickim Stowarzyszeniem na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”, które uzyskało dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i koordynowało oba projekty. – W projekcie „Rodzina - dobre miejsce” rodzice uczestniczyli w cyklu warsztatów „Szkoła dla rodziców” podnoszących ich kompetencje wychowawcze oraz spotkaniach z dietetyczką i grupą składającą się z wizażystki, masażystki, fryzjerek. Podczas zajęć rodziców ich dziećmi opiekowały się wolontariuszki, które organizowały im zajęcia sportowe, plastyczne oraz zajęcia terapeutyczne, podczas których uczyły rozpoznawania i nazywania emocji. Projekt zakończył się wspólnym warsztatem arteterapeutycznym, gdzie uczestnicy przygotowali kartki świąteczne, które pracownicy GOPS-u dostarczą do samotnych mieszkańców gminy Świerklany – informuje Joanna Tarnowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Razem”.
Pomogli ofiarom przemocy
– Drugim projektem było utworzenie grupy wspierająco-rozwojowej „Po MOC” dla osób doznających przemocy w rodzinie. Uczestniczki tych spotkań, to kobiety, które doznają przemocy ze strony mężów, dzieci, rodziców lub rodzeństwa. Dzięki uczestnictwu w projekcie panie zdobyły wiedzę o możliwości działania w sytuacji przemocy, zwiększyły poczucie samodzielności i odpowiedzialności za siebie. Podczas spotkań uczyły się asertywności, stawiania granic, podniosły poczucie własnej wartości i poczucie świadomości swoich praw, dzięki czemu mają siłę żeby przeciwstawić się przemocy. Spotkania były też okazją do podzielenia się trudnościami z grupą. Taka wymiana sprzyja kształtowaniu otwartości, poczuciu bezpieczeństwa i wzmacnianiu uczestniczek – wyjaśnia Joanna Tarnowska. Oba projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Świerklan, jak podkreślił Jarosław Tarnowski – Jeśli będzie kolejna możliwość pozyskania funduszy, to zorganizujemy kolejne edycje tych projektów.
(ska)
Najnowsze komentarze