Pociągi spóźniają się przez niecierpliwych
Patrole SOK w terenie, kontrola przejazdów kolejowo-drogowych oraz setki prelekcji, to tylko część działań Polskich Linii Kolejowych w zakresie bezpieczeństwa. Tylko w październiku 25 wypadków, spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach niedozwolonych, opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny.
Codziennie miejsca zagrożone wchodzeniem na tory przez osoby postronne, nadzorują funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. To działania planowe, realizowane przy współpracy z policją i strażą miejską. Patrole najczęściej interweniują w okolicach stacji i przystanków, gdzie pasażerowie próbują skracać sobie drogę z peronów przez tory, omijając bezpieczne przejścia i kładki. Pomimo tego w październiku 25 wypadków spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach zabronionych opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny. – Wciąż zaskakują nas zachowania podróżnych, którzy nawet widząc patrol SOK, omijają przejście pod torami i pędzą przed nadjeżdżającymi pociągami igrając z życiem. Często są to osoby starsze, nawet z dziećmi. Takie zachowania tłumaczone są pośpiechem, ale często kończą się tragedią – mówi Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei. W statystyce wypadków, Rybnik nie wypada najgorzej. W tym roku odnotowano dwa wypadki. Pierwszy wypadek miał miejsce na szlaku Rybnik – Paruszowiec – Leszczyny. Doszło tam do potrącenia 21-latka ze skutkiem śmiertelnym. Do drugiego wypadku doszło 3 listopada w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Kwiatowej, gdzie pieszy został potrącony przez jadący pociąg.
– W roku ubiegłym mieliśmy jeden podobny przypadek w Rybniku. Przechodzenie przez tory jest nagminne, więc kiedy tylko możemy pouczamy ludzi, legitymujemy, a w rażących przypadkach karzemy mandatami – mówi Grzegorz Sławiński z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Tarnowskich Górach. Kolejarze od 10 lat konsekwentnie kontynuują edukację m.in. dzieci i młodzieży. Tylko w październiku w ramach projektu „Październik miesiącem edukacji” pracownicy PLK oraz SOK przeprowadzili 305 prelekcji na temat bezpieczeństwa na terenach kolejowych, które objęło ponad 24 000 dzieci i młodzieży w 135 miejscowościach.
(ska)
Najnowsze komentarze