Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Warto wiedzieć więcej

25.11.2014 00:00 red

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego, przez ile dni jest wypłacany, czy niezdolność do pracy jest niepełnosprawnością, a także kiedy powstał Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczniowie z naszego regionu biorący udział w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Do konkursu z terenu działania rybnickiego oddziału ZUS zgłosiło się 12 szkół, w tym z trzy placówki z Rybnika. Łącznie 358 uczniów. – Pytania na pewno były z zakresu tematycznego, który przerabialiśmy na lekcjach w ramach „lekcji z ZUS”. Trzeba było się zastanowić nad odpowiedzią, bo był to test wielokrotnego wyboru. Najwięcej trudności sprawiło mi pytanie otwarte, ale mam nadzieję, że jednak uda mi się przejść do dalszego etapu – mówiła jedna z uczennic Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowego w Rybniku, po zakończeniu konkursu szkolnego.

Zapewne nie wszyscy uczniowie i szkoły wezmą udział w finale konkursu, który odbywać się będzie  w przyszłym roku. Ale można powiedzieć, że nawet jeśli nie zwyciężą w finale, już osiągnęli sukces. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych, którą zdobyli to taki podstawowy elementarz świadomego obywatela, uczestnika życia społecznego. 

(r)

  • Numer: 47 (420)
  • Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę