Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Kącik ZUS

25.11.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Od kilkunastu lat jestem na rencie, ale w swoim życiu mam też sporo lat pracy zawodowej. Wkrótce osiągnę wiek emerytalnego. Chciałbym wiedzieć, czy nadal będę miał wypłacaną rentę, czy też będę musiał starać się o emeryturę?

Osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego uzyskują prawo do emerytury bez konieczności składania wniosku. Wysokość emerytury zostanie ustalona według nowych zreformowanych zasad i nie może być niższa niż dotychczas pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy.


Do końca stycznia przyszłego roku jestem na rocznym urlopie rodzicielskim. Pojawiła się okazja pracy na umowę zlecenie w domu, dzięki temu mam okazję trochę podreperować domowy budżet. Czy wykonując taka pracę nie stracę prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Wykonywanie dodatkowej pracy w ramach umowy-zlecenia w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego nie pozbawia Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego. Z tytułu umowy-zlecenia zawartej w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim obowiązkowe będą tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Od września jestem na rencie szkoleniowej, aktualnie jestem w trakcie przekwalifikowania zawodowego, tydzień temu zaproponowano mi pracę na umowę-zlecenie. Czy przyjmując tę propozycję nie stracę świadczenia wypłacanego przez ZUS?

Renta szkoleniowa jest świadczeniem przyznawanym na okres 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące nie dłużej jednak niż 30 miesięcy osobie, która spełnia ogólne warunki wymagane do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, wobec której stwierdzono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Renta szkoleniowa nie przysługuje jednak w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby. W przypadku uzyskania nawet minimalnych zarobków przez osobę uprawnioną do tego świadczenia prawo do renty szkoleniowej ustaje, a ZUS wstrzymuje jej wypłatę. Osoba, która utraciła w ten sposób prawo do renty szkoleniowej, po zaprzestaniu uzyskiwania zarobków nie może więc liczyć na wznowienie wypłaty świadczenia. Jeśli chce je ponownie uzyskać i pobierać, musi wystąpić z ponownym wnioskiem o przyznanie renty oraz spełnić na nowo warunki nabycia uprawnień do tego świadczenia.


 

  • Numer: 47 (420)
  • Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę