Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

21.10.2014 00:00 red

Opowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Zatrudniam pracownika, który pobiera emeryturę pomostową. Czy z tytułu tego zatrudnienia ZUS przeliczy pracownikowi emeryturę?

Na wstępie należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy osoba pobierająca emeryturę pomostową podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to wypłata emerytury ulega całkowitemu zawieszeniu. Natomiast podjęcie pracy o innym charakterze nie powoduje takiego skutku. Przy czym w zależności od uzyskiwania przychodu z tytułu tego zatrudnienia emerytura pomostowa może ulegać zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych  wart. 104 ustawy emerytalnej. W sytuacji, gdy po przyznaniu prawa do emerytury pomostowej emeryt ponownie podjął zatrudnienie i podlegał z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, to wysokość pobieranej emerytury może być przeliczona. Przeliczenie dokonywanej jest na sadach określonych w art. 108 ustawy emerytalnej.


W mojej firmie od października zatrudniłem studenta ostatniego roku studiów magisterskich na umowę zlecenie. W marcu przyszłego roku skończy 25 lat. Zastanawiam się, od kiedy będę musiał zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki, jeśli np. obronę pracy magisterskiej miałby w przyszłym roku w październiku?

Zleceniodawca jest obowiązany zgłosić osobę, o której mowa w pytaniu, do ubezpieczeń społecznych, następnego dnia po obronie pracy magisterskiej. Jeśli np. obronę pracy magisterskiej ów student miałby 5 października 2015 r., wówczas zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych powinno nastąpić od 6 października. Gdyby obrona pracy magisterskiej była wyznaczona na 17 października 2015 r. wówczas zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych powinno nastąpić od 18 października 2015 r. Osoba będąca studentem nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia, o ile nie ukończyła 26 lat ( art. 6 ust. 4 ustawy o sus). Status studenta zachowuje ona do dnia zakończenia studiów, którym co do zasady jest data obrony pracy dyplomowej. Powyższe dotyczy też sytuacji, gdy za zgodą władz uczelni ma ona przesuniętą obronę pracy dyplomowej.


Pracuję na umowę zlecenie. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem 1 września br. Niestety z powodu niefortunnego upadku na chodniku złamałem nogę. Czy przysługuje mi prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli umowę zlecenia wykonuję nieprzerwanie od roku?

Niestety nie, ponieważ nie posiada Pan wymaganego 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Okres orzeczonej niezdolności do pracy, za który zleceniobiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego z powodu nieposiadania wymaganego okresu wyczekiwania traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli więc niezdolność do pracy będzie trwała nadal, to prawo do zasiłku chorobowego nabędzie Pan począwszy od 91. dnia nieprzerwalnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, okres wyczekiwania upłynie z dniem 29 listopada br. Prawo do zasiłku chorobowego może Pan nabyć – w razie ewentualnej choroby – najwcześniej od 30 listopada br. Dodajmy, że posiadanie 90-dniowego okresu wyczekiwania nie jest wymagane przy ubieganiu się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (chorym lub zdrowym w określonych ustawą przypadkach) lub nad innym chorym członkiem rodziny.

  • Numer: 42 (415)
  • Data wydania: 21.10.14
Czytaj e-gazetę