Wtorek, 28 maja 2024

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Kącik ZUS

07.10.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Prowadzę mały sklep, w którym zatrudniam kilka osób. Nie ukrywam, że koszty związane z opłacaniem składek za pracowników są dużym dla mnie obciążeniem. Ostatnio zwróciła się do mnie firma z propozycją przejęcia spraw kadrowo-płacowego (outsorcingu). Przekonują mnie, że mógłbym dzięki temu zaoszczędzić na kosztach pracy. Jak to wygląda faktycznie, czy ktoś może przejąć te obowiązki za mnie, a ja nie musiałbym opłacać składek za pracowników?

Mieszkaniec powiatu wodzisławskiego

Bez wcześniejszego uważnego przeczytania oferty, bez zapoznania się z jej warunkami i dokumentami, a jedynie poleganie na przedstawionej ofercie, może spowodować, że korzystanie z takich propozycji firm outsourcingowych kończy się dla przedsiębiorcy sporym kłopotem. Zamiast przynieść oszczędności spowoduje zadłużenie, które później trzeba spłacić. Znamy przypadki nieuczciwych firm oferujących korzyści finansowe dla przedsiębiorcy wynikające z tzw. outosorcingu personalnego, polegającego na przejęciu pracowników w myśl art.23¹ Kodeksu pracy. Niemniej jednak w wielu przypadkach nie następuje faktyczne przejęcie pracowników (tj. w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy), a firma dokonująca przejęcia nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. W związku z tym, to faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, zostaje zagrożony powstaniem zadłużenia z tytułu składek, które będzie dochodzone przez Zakład z odsetkami za zwłokę. Dodatkowo problemy powstają także po stronie ubezpieczonych, za których nie są opłacane należne składki. Zatem pracodawcy zamierzający skorzystać z usługi outsourcingowej, powinni zwrócić szczególną uwagę rozważając zawarcie takich umów.


Syn pobiera z ZUS rentę rodzinną. Ze względu na bardzo dobre wyniki mógł się przenieść na studia do Anglii. Obawiam się jednak, czy te jego przenosiny za granicę nie spowodują tego, że ZUS wstrzyma wypłatę renty po zmarłym ojcu?

Jeśli syn nadal będzie spełniał warunki przewidziane w ustawie do wypłaty renty rodzinnej to takie świadczenie będzie mu wypłacane. Proszę pamiętać o tym, by dostarczył on do ZUS zaświadczenie z zagranicznej uczelni potwierdzające fakt kontynuowania nauki i wskazanie formy przekazu renty rodzinnej.

  • Numer: 40 (413)
  • Data wydania: 07.10.14
Czytaj e-gazetę